Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pesticídy zabíjajú včely. Petíciu proti jedom podpísali tisícky Slovákov

09.05.2017, 17:30 | SITA

Petíciu za obmedzenie používania pesticídov na Slovensku, ktorú podpísalo vyše 50-tisíc ľudí, odovzdali v utorok aktivisti organizácie Greenpeace Slovensko na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV). Cieľom aktivistov je presvedčiť ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS), aby Slovensko podporilo na európskej úrovni úplný zákaz týchto jedovatých látok, najmä neonikotínoidov, ktoré ohrozujú včely a ďalšie opeľovače. Aktivisti odovzdali petičné hárky symbolicky uložené v úľoch, takzvaných plemenáčoch.

  • Tlačiť
  • 2

Podpisy pod online petičnú výzvu zbieral Greenpeace Slovensko vyše roka. Jednou z hlavných požiadaviek je, aby Slovensko na európskej úrovni hlasovalo za úplný zákaz používania neonikotínoidov. Tieto látky totiž preukázateľne predstavujú vysoké riziko pre včely.

Greenpeace tiež žiada o prepracovanie Národného akčného plánu na dosiahnutie udržateľného používania pesticídov, ako aj obmedzenie ďalších nebezpečných pesticídov v budúcnosti.

Neprehliadnite

„Ministerka musí začať počúvať hlas ľudí. Vyše 50-tisíc občanov jej jednoznačne povedalo, že si tieto škodlivé látky na Slovensku neželá a že je za ich úplný zákaz na európskej úrovni. Očakávame, že Slovensko sa prestane vyhovárať, tak ako doteraz, a začne podnikať reálne kroky k radikálnemu znižovaniu postrekov,“ uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život z Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Neonikotínoidy sú najpoužívanejšie insekticídy na svete. Najviac sa používajú na morenie osiva, sú rozpustné vo vode a cez korene sa dostavajú do celej rastliny.

Spájajú sa s masovými otravami včiel, no vysoké riziko pre včely a iné opeľovače predstavujú aj v nízkych koncentráciách. Môžu spôsobiť, že včely sú dezorientované a nevedia nájsť cestu späť do úľa, narúšajú ich schopnosť rozoznávať kvety, stravovacie návyky, znižujú imunitu a ich schopnosť dochovať kráľovnú.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy pesticídy, včely