Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Google a Facebook môžu z bánk urobiť len poskytovateľov infraštruktúry

07.02.2017 | Peter Brejčák

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

07.02.2017 | LPB

Alphabet si predsa môže kúpiť/založiť vlastnú banku a... prevalcovať svet. Niekto by sa mohol diviť, prečo to napríklad dávno neurobil eBay. No, kúpil predsa pijavicu (stvorenú jedným "geniálnym mozgom") PayPal. Kto je najväčším akcionárom eBay? No predsa Vanguard Group. Ten vlastnia MS a Apple. A ich zasa VG, to už je také pravidlo. A viete koho ešte vlastní VG? Predsa Alphabet. No nie je tento svet úžasný?

07.02.2017 | grgo

Ok, tak som si to pozeral. Podľa všetkého PSD2 je regulácia, ktorá prikáže bankám aby urobili aplikačné rozhranie nad účtami klientov. Toto aplikačné rozhranie následne budú vedieť používať technologické firmy. Avšak sutočne neviem prečo by to malo byť také lákavé pre Google či Facebook. Čo bráni Googlu kúpiť teraz malú európsku banku, vybudovať na nej infraštruktúru, dobrý internetbanking a prepojiť to s inými službami? Navyše takéto projekty už v Európe exitujú. Jeden podarený projekt je nemebcká banka Number 26, čo je finančný startup v ktorom je spolumajiteľom Peter Thiel.

Podľa toho čo som si však pozeral je PSD2 omoho významnejšie ako len nejaká API. Regulácia totiž neotvára len účty, ale otvára reálnu konkurenciu pre payment processorov na štýl holandského iDEAL. Tak toto je famózne. Inak povedané, nikto nepotrebuje Visu a podobných darmožráčov v platobnom reťazci. Platba v malobchode obchode prebehne rovnako ako keby ste teraz prevideli peniaze na účet predajcu. Toto môže byť ohromná úspora pre obchodníkov a aj nepriamo pravdepodobne spôsobí stlačenie obrovských poplatko pre procesorov ako Visa.

Takže ak by som čakal nejakých odporcov a lobystov, tak by to nemuseli byť ani tak banky ako práve gigantický payment processori. .

07.02.2017 | LPB

"Čo bráni Googlu kúpiť teraz malú európsku banku..." Predpokladám, že najväčší spoluvlastníci Googlu už pár bánk spoluvlastnia... konkurencia je stále bližšie k fikcii.