Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Petícia za obmedzenie dôchodkového veku má úspech. Odborári majú v rukách už 290-tisíc podpisov

25.03.2019, 11:55 | TASR

Odborári už vyzbierali 290-tisíc podpisov pod petíciu za zastropovanie dôchodkového veku. Pokiaľ poslanci na najbližšom zasadnutí parlamentu ústavný zákon v druhom čítaní odmietnu prijať, predložia odborári v priebehu najbližších mesiacov podpisy a vyvolajú referendum, informoval v pondelok predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Referendum na Slovensku vyhlasuje prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov.

  • Tlačiť
  • 14

O zmene ústavy, ktorou by sa zastropoval maximálny vek odchodu do dôchodku, by mali poslanci hlasovať v tomto týždni. Ústavný návrh na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov posunul parlament do druhého čítania ešte vlani v lete.

Návrh koaličného Smeru-SD podporilo 93 poslancov zo 145 prítomných. Za návrh hlasovali aj niektorí opoziční poslanci, napríklad z hnutia Sme rodina a ĽSNS.

Neprehliadnite

Podľa E. Machynu odborári urobili maximum pre to, aby bol zákon prijatý. Koncom januára poslali odborári všetkým poslancom list, v ktorom ich upozornili na dôležitosť tohto zákona.

„Zastropovanie dôchodkového veku je dôležité nielen z ekonomickej, ale aj zo sociálnej stránky. Ak občania nedostanú to, čo potrebujú, nebudú mať politikom čo vrátiť,“ píše sa v liste.

Kedy by sa mohlo referendum uskutočniť, E. Machyna nespresnil. „Je to právomoc prezidenta. Bolo by však dobré, aby bolo spojené s nejakým iným hlasovaním,“ dodal.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy dôchodkový strop, odborári