Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf školského výboru NR SR: Rozumné by bolo odmeňovať učiteľov podľa kvality práce

21.03.2019, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Parlament bude koncom mesiaca rozhodovať o nových pravidlách pre pedagógov. Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nom. SNS) presadzuje zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý nahrádza doterajší systém vzdelávania učiteľov novým.

  • Tlačiť
  • 4

Viaceré stavovské združenia pedagógov žiadajú stiahnutie zákona pre netransparentný postup jeho tvorby. Odborníci tiež upozorňujú, že opakuje chyby minulosti – podporuje naháňanie školení pre vyšší plat a ponecháva v rukách ministerstva moc rozhodovať o tom, ktoré školenia budú viesť k príplatku a ktoré nie.

Rezort školstva tvrdí, že všetky zmeny sú v prospech učiteľov a boli prerokované so školskými odborármi, ktorí zastupujú 50-tisíc ľudí. Predseda parlamentného výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie Ľubomír Petrák (Smer-SD) v rozhovore pre TREND uznáva, že odmeňovanie učiteľov by malo byť nastavené inak, ale zmene bráni odpor odborárov a vzhľadom na rozdelenie rezortov je zodpovednosť v rukách koaličného partnera.

Desať pedagogických združení spustilo petíciu za stiahnutie zákona z parlamentu. Podpísalo ju už viac ako 15-tisíc ľudí, učiteľov je zhruba 70-tisíc. Nie je taký masívny odpor dôvodom na stiahnutie a prepracovanie zákona?

Na Slovensku sú dve skupiny učiteľov, ktoré sa navzájom bijú. Jedna skupina chce ísť do razantných zmien, druhá nie. Ak porovnáme veľkosť týchto skupín, tak skupina, ktorá chce ísť do razantných zmien, je na úrovni 10-20 percent, ale tá konzervatívnejšia skupina je na úrovni 50 percent. Ako legislatívne oddelíte tieto protichodné skupiny, keď pre všetkých majú platiť rovnaké pravidlá? To je extrémny problém.

Neprehliadnite

Považujete za správny predložený návrh zákona, ktorý zachováva systém vzdelávania prepojený na platy a petícia ho žiada stiahnuť ?

Odkedy som predseda výboru, prezentujem tri roky to isté. Tvrdím, že súčasný spôsob odmeňovania je cesta do pekla, ktorú musíme čím skôr ukončiť. Hovorme o tom, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy odbory, platy, školstvo