Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Philips predá na burze štvrtinu akcií trojmiliardovej divízie osvetlenia

16.05.2016, 12:30 | ČTK

Holandský výrobca elektroniky Philips predá na burze 25 percent akcií svojej divízie osvetlenia a plánuje touto transakciou získať 694 až 844 miliónov eur. Emisná cena akcie firmy Philips Lighting bude stanovená 26. mája a o deň neskôr sa s týmto titulom začne obchodovať na burze Euronext v Amsterdame, oznámila v pondelok spoločnosť.

  • Tlačiť
  • 0

Philips začiatkom mája oznámil, že oddelí divíziu osvetlenia do samostatnej firmy a ponúkne jej akcie na burze. Philips Lighting je najväčším výrobcom osvetlenia na svete. Z orientačného cenového rozpätia plynie trhová hodnota divízie 2,8 až 3,4 miliardy eur, uviedla agentúra Reuters.

Generálny riaditeľ Frans van Houten označil osamostatnenie divízie Philips Lighting za historické rozhodnutie, ktoré tejto divízii umožní ďalší rozvoj. Philips pôvodne začínal v roku 1891 výrobou žiaroviek a postupne sa jeho aktivity výrazne rozšírili. Teraz sa spoločnosť rozhodla zamerať na zdravotnícku techniku ​​a zostáva jej ešte výroba malých elektrických prístrojov.

Philips hľadal pre divíziu osvetlenia posledného pol roka kupca, nakoniec však dal prednosť ponuke akcií na burze. Postupne firma plánuje predať na burze celý zvyšný podiel vo Philips Lighting.

Philips Lighting má silnú pozíciu na trhu osvetlenia LED, ktoré má teraz na celkových tržbách divízie zhruba polovičný podiel. Prevádzkový zisk divízie vlani predstavoval 331 miliónov eur a tržby 7,47 miliardy eur. Ako samostatná firma bude mať divízia dlh 950 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy burza, Philips, predaj

Diskusia (0 reakcií)