Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Placebo a homeopatický ústupok: Nemci kritizujú dieselový samit

03.08.2017, 10:15 | ČTK

Nemecké denníky veľmi kriticky hodnotia výsledky stredajšieho dieselového samitu v Berlíne, ktorý priniesol dohodu o úpravách softvéru u 5,3 milióna naftových vozidiel. Uzavretú dohodu označujú médiá za žalostnú, za placebo či homeopatický ústupok.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Za žalostný považuje výsledok rokovaní denník Frankfurter Rundschau, podľa ktorého sa ukázalo, že hlavné slovo má automobilový priemysel, nie vláda. Za najväčších porazených ale považuje „obyvateľov centier miest, z ktorých každý rok asi 10-tisíc predčasne zomrie kvôli príliš vysokej koncentrácii oxidov dusíka vo vzduchu“.

„A to má byť všetko?“ pýta sa po samite denník Neue Osnabrücker Zeitung. „Výsledok dieselového samitu je sklamaním, aj keď mal človek len malé očakávania. Ťažko veriť, že sa úpravami softvéru podarí dosiahnuť to, aby neboli v širokom meradle prekračované hraničné hodnoty znečistenia. Politika prijala pochybný kompromis,“ konštatuje denník.

Ako malý význam podľa neho vláda téme prikladá, sa ukazuje aj na tom, že kancelárka Angela Merkelová na rokovaní vôbec nebola.

Neprehliadnite

Takisto denník Süddeutsche Zeitung vyjadruje presvedčenie, že sa „homeopatickými ústupkami“ nedá veľká kríza zvládnuť. Kölner Stadt-Anzeiger píše o placebu.

Noviny Die Welt za problém označujú už to, že sa samit musel vôbec uskutočniť, keď predtým roky politici nedokázali presadiť dodržiavanie maximálnych hodnôt znečistenia ovzdušia. K rokovaniam ich podľa denníka donútila až reálna možnosť, že v niektorých mestách bude jazda starších dieselov úplne zakázaná.

Dohoda o úpravách softvéru, ktoré podľa výrobcov povedú k zníženiu emisií oxidov dusíka v jednotlivých autách o 25 až 30 percent, musí byť podľa denníka Landeszeitung len prvým krokom, po ktorom budú rýchlo nasledovať ďalšie, ak sa má skutočne zamedziť zákazom jazdy. Podobne to vidí aj denník Westfälische Nachrichten.

Niektoré noviny si všímajú tiež to, že nemecký automobilový priemysel, na ktorý v poslednom čase doľahlo hneď niekoľko škandálov, dal sotva najavo poľutovanie. Denník Wiesbadener Kurier zasa konštatuje, že prítomnosť zástupcov automobiliek, avšak absencia ochrancov životného prostredia či spotrebiteľov na stredajšom rokovaní jasne ukazuje, kde ležia priority.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Berlín, nafta, Nemecko, samit

Diskusia (0 reakcií)