Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Platiť bankám za uložené peniaze? Ľudia by si úspory schovávali pod vankúš

13.08.2019 | Tomáš Zemko

Diskusia (28 reakcií) Pravidlá diskusie

13.08.2019 | Ivan475

keď si spomeniem na roky ekonomiky v škole a potom si čítam tieto veci, tak len vidím, že vo svetovej ekonomike je niečo veľmi zlé, čo tu ešte nebolo..
ak si chcem v obchode kúpiť niečo za 10Eur, je lepšie ak si na to požičiam, lebo splatím len 9Eur, asi som na prednáškach tieto pravidlá prespal..

13.08.2019 | Roman Kanala

Peniaze sú Cierny Peter. Kto ich má, ten je potrestany.

Záporné úroky na velké vklady súkromnych klientov úctujú viaceré svajciarske banky.

Záporný úrok už aj na švajčiarskych hypotékach
Niektoré kantonálne banky začali poskytovať veľkým investorom hypotéky so záporným úrokom. Vyplatí sa im to. Národná banka by im vklad úročila -0.75%.
02.08.2019
https://blog.etrend...

13.08.2019 | zakaznik

Ja som bol odmenený - za uplynulý rok moje peniaze získali 25% hodnoty oproti doláru.

Pretože moje peniaze sú zlaté mince.

13.08.2019 | martin33

Zaporny urok znamena, ze sa pohybujeme spat v case......pred rok 1989.

13.08.2019 | Ivan475

nj ten rok, beriem speť, asi som len nemal dejiny ekonomiky z tohto smeru.. v cykloch úrokových sadzieb je to asi známy trend https://dailyreckon...

13.08.2019 | martin33

Uz sme v 90. rokoch - Meciar vstupuje do politiky.
https://www.etrend....
O par rokov mame v ustave zakotvenu veducu ulohu nejakej "progresivnej" strany.

13.08.2019 | zajo-

Za socializmu bol 4 % úrok a dnes je čo ? ? ?

13.08.2019 | martin33

Ano, 4% z ho..a, teda meny, ktora nebola volne zamenitelna a bolo ju treba menit pokutne u vekslakov, s rizikom basy.

13.08.2019 | zakaznik

Ceny v socializme sú centrálne určované.
Takže ÚV môže umelo určiť výšku cien, ovplyvniť tak hodnotu HDP.
To je taká drobnosť, ktorú si nevšimol ani súdruh Samuelson, keď kedysi teoretizoval o HDP ZSSR a USA.

14.08.2019 | salamoon

zakaznik, ta hodnota bola praveze umelo podhodnocovana, kedze v socializme sa pri vypocte HDP vychadzalo z konceptu materialneho produktu.. to je taka drobnost , kt. si si nevsimol ty..

13.08.2019 | IvanPe

Ivan475
nic zvlastne sa nedeje, to si iba trh berie hodnoty, ktore si v priebehu casu ulozil (futures, derivaty). Zaporny urok je jediny sposob ako znehodnotit majetok danovych poplatnikov pri maximalnej zamestnanosti, teda raste dani a teda splateniu statnych dlhov. Ano stat riadi trh a to tak, aby mal zabezpecenu existenciu (QE). Ano v takejto forme stat nemoze skrachovat, mozu skrachovat iba jeho platiaci obcania. A ano keby to riadil trh tak by znehodnotil majetok vsetkych do vysky nesplatenych dlhov. Ina situacia je v USA, tam je stat v pozicii zakaznika.

14.08.2019 | Roman Kanala

Zaujímavý pohľad, ale predpokladá, že štáty to robia riadene a vedome. Realita je taká, že to robia, lebo musia. Topiaca sa slamka sa ich chytá, tak im nič iného neostáva.

Zaujímavé je, že na Americku, kde to všetko začalo, boli po celú dobu úroky nad 2%. Na Európsku kvôli prasačím krajinám úrok musel pod nulu. Švajčiarsky frank teraz posilňuje tak, že záporný úrok možno bude poslaný ešte nižšie.

13.08.2019 | @@@

preto banky cez media tolko omielaju o bezhotovosti ....len preto aby na ludoch viac zarobili lebo keby bolo všetko bez hotovosti tak nakoniec to skonči tak že ludia už ani nebudu mať na vyber a bude takto cez banky okradany .....

takže nenechajme sa oj. bať bankymi ....hotovosť je potrebne ponechať inak sa strati sloboda a ludia sa stanu otrokmi vykoristovatelov bank a celeho fiančneho systemu

13.08.2019 | IvanPe

stat potrebuje elektronicke peniaze kvoli efektivite vo vybere dani, pre banky to znamena koniec monopolu, nahradia ich fintech spolocnosti

13.08.2019 | zakaznik

Anl, najlepsie na tom je zdanovanie bez dani.
Vdaka inflacii.
Tam smerujeme.

14.08.2019 | martin33

Inflacia je "old tech". Ked sa prejde na plne bezhotovostnu ekonomiku, bude sa zdanovat kazda transakcia.
Dokonca sa ani nezakryva, ze ide o lupez, je to nazvane podla znameho lupica:
https://en.wikipedi...

13.08.2019 | oko

kokso a co so zapornymi urokmi riesi hotovost.
myslis ze mat doma svoje uspory v kesi je lacnejsie?

14.08.2019 | @@@

ak tam bude zaporny uzrok tak ano :P ..... bankam ide len o to aby ludia nemali možnosť utiecť z bank .... a potom sa už budu diať monopolne divy

13.08.2019 | Acla

Tak si to zhrňme. Jeden deň v TV analytik-finančný expert povie, že ľudia si musia ukladať XY % zo svojho príjmu, aby v prípade choroby, či straty zamestnania mali rezervu .... a iný expert ľudí "núti" pod hrozbou záporných úrokov na tých úsporách, aby ich ľudia dávali do rôznych nekonzervatívnych (rozumej rizikovejších, ba až rizikových fondov), v ktorých sa títo finančné experti hrajú na "obchodníkov-investorov" takpovediac bez rizika.

Chorý finančný systém !, ak banky ľudí nútia peniaze míňať a nie šetriť. Kde je potom rovnováha ? Kde je hranica medzi finančnou zodpovednosťou človeka a hazardom ? Nie každý človek je finančný expert.

Alebo snáď ide len o to, aby títo experti ľudí okradli o ich úspory (prepáčte: "presunuli na iné účty") ?

NIE ! Ak záporné úroky, tak OK, ale potom:

1.) zrušiť povinnosť mať v banke účet, aby mal kde zamestnávateľ posielať výplatu
2.) zrušiť obmedzenia pre maximálny hotovostný prevod súkromnej osoby

Nech sa ľudia rozhodnú, či vôbec banky potrebujú ... Ja si myslím, že banky v dnešnej podobe sú prežitkom (s výnimkou hypoték ... i keď aj tie by vedel nahradiť štát nájomnými bytmi, či mladomanželskými pôžičkami a pod.)

BANKY sú príživníci (je to môj osobný subjektívny názor na základe skúseností s nimi)

13.08.2019 | zakaznik

Takú drobnosť treba doplniť, že si treba odkladať ozajstné peniaze - fyzické zlato.
Odkladať si štátne peniaze je hlúposť. Doteraz všetky štátne meny zanikli, alebo sú na ceste k zániku, sprevádzanou nepretržitou stratou hodnoty.

13.08.2019 | Mati Hrnec

No ono v najhorsom aj to zlato moze stat zakazat vlastnit...tusim, ze aj to uz sme tu mali v historii...takze unik nie je isty... len tie dane a smrt... :-)

13.08.2019 | zakaznik

Nebudú prehľadávať každý dom, či?

14.08.2019 | martin33

Ja len dufam, ze ked mi banka zacne uctovat zaporny urok na beznom ucte, tak budem mat zaporny urok aj na kreditke. Pri -20% p.a. budem aktivne vyuzivat cely uverovy limit :-)

13.08.2019 | oko

hm, banky zarobia aj pri zapornych urokoch. stat tym riadi (sice do krachu, ale riadi) ekonomiku.
len by este bolo treba zdanit vklady, investicie a nie uroky a dividendy. aby sa nahradil vypadok v daniach.
to bude financna revolucia

14.08.2019 | prasiatko_sk

Dá sa na to dívať z viacerých perspektív. Napríklad jedna: vo svete, v ktorom treba znížiť spotrebu kvôli nadmernej produkcii CO2 budú peniaze toxické. Druhá perspektíva: európske štáty nemôžu skrachovať - záporný úrok je najlepší spôsob ako vymazať ich obrovské dlhy. Tretia perspektíva: žijeme vo svete veľkých nerovnováh - extrémne lacné komodity versus extrémne drahé akcie, dlhopisy a nehnuteľnosti. Nehnuteľnosti ako komodita západného sveta vs. mäkké (a lacné) poľnohospodárske komodity rozvojového sveta. Záporný úrok môže vyvolať katarziu na týchto trhoch.

14.08.2019 | zakaznik

Ako sa žije so schizofréniou?

Potreba znížiť produkciu CO2 a zároveň potreba záporných úrokov (podpora míňania namiesto šetrenia), to ide ako dohromady?

Hádate sa často pred zrkadlom?

14.08.2019 | prasiatko_sk

Štvrtá perspektíva: Lacné peniaze znamenajú existenciu zombie firiem, ktoré by v normálnom prostredí nemohli existovať. Štát má k dispozíci väčšie množstvo peňazí, ktoré by inak nemal, lebo obsluha dlhu by bola drahšia, takže môže neefektívne míňať, čo vedie ku korupcii a morálnemu hazardu. A opäť sme v katarzii.
Prakticky akékoľvek riešenie je zlé.

14.08.2019 | Niless

Na konci dna budeme mat iba inflaciu ktora sa bude dat kludne oznacit ako hyperinflacia. Svet potrebuje nove dlhy a bez znehodnotenia toho sucasneho to nepojde, je to furt ta ista pesnicka dokola. A kedze toho sucasneho dlhu je nad hlavu bez rychleho znehodnotenia to nepojde. Ale nemame dnes vymozenosti komunistov v 50tych rokoch, komousi zatlkali ze sa blizi menova reforma a ze dojde k znehodnoteniu povodnych penazi. Tito sucasni nic netaja, dokonca plebs tlieska...bolsevici by len huby otvarali lebo takto to prejde, lahko, bezbolestne a organizacne to nebude tak narocne ako pred viac ako 660 rokmi.