Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plávajúca jadrová elektráreň opustila prístav. Ochranári varujú pred katastrofou

23.08.2019, 14:47 | TASR

Prvá plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov odplávala zo severoruského prístavu Murmansk.

  • Tlačiť
  • 3

Plavidlo s dvoma jadrovými reaktormi sa v nasledujúcich dvoch mesiacoch dostane za pomoci vlečných lodí do cieľovej stanice, mesta Pevek na Ďalekom východe. Uviedol to v piatok ruský jadrový koncern Rosatom.

Plávajúca elektráreň bude zásobovať elektrickou energiou ťažko prístupné regióny na severe krajiny. Bude im dodávať aj teplo. Okrem toho bude zariadenie dodávať energiu aj plynárenským a ropným vrtným ostrovom na mori.

Neprehliadnite

Miliónový projekt je pokladaný za sporný. Ochrancovia prírody varujú pred možnou katastrofou v polárnych moriach a o plávajúcom zariadení hovoria ako o „plávajúcom Černobyle“. Nie je totiž možné, aby sa plávajúca jadrová elektráreň uchránila pred vonkajším ohrozením. Uviedol to Vladimir Slivjak z organizácie ochrancov prírody Ecodefense. „Žiaľ, ide o veľmi rizikovú technológiu,“ uviedol pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy jadrová elektráreň