Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podvody rieši u daniarov aj švagor Erika Tomáša. Plat má taký, na aký sa čaká roky

22.01.2018, 11:15 | Xénia Makarová | © 2018 News and Media Holding

Kriminálny úrad finančnej správy, známy pod skratkou KUFS rieši najvýznamnejšie daňové a colné podvody. Patrí pod daniarov, no má vlastné vedenie a relatívnu samostatnosť. Dokonca sú jeho vyšetrovacie či sledovacie právomoci v niektorých prípadoch porovnateľné s políciou.

  • Tlačiť
  • 12

KUFS zamestnáva okolo 300 ľudí po celom Slovensku a od konca roku 2016 aj švagra Erika Tomáša, poradcu premiéra a poslanca parlamentu za vládnu stranu Smer-SD. Hubert Málik je bratom Tomášovej manželky. V minulosti mal napríklad niekoľko mesiacov živnostenské oprávnenie na dokončovacie stavebné práce.

Neprehliadnite

Napriek faktu, že predtým u daniarov ani colníkov nepôsobil a nastupoval s maturitou zo školy s neekonomickým zameraním, bol prijatý na pozíciu odborný colný referent a od začiatku bol zaradený do 4. platovej triedy. Pre prijatie do KUFS pritom postačuje aj maturita z neekonomickej školy, no ako potvrdila samotná Finančná správa, pre 4. platovú triedu sa vyžaduje odborné colnícke vzdelanie, ktoré každý colník absolvuje až po nástupe na pozíciu (doplnené o 16:16 po spresnení Finančnou správou).

Podľa informácií TRENDU z prostredia KUFS pritom aj niektorí dlhoroční a skúsení pracovníci úradu sú stále zaradení do 3. platovej triedy. Pri zaradení do platovej triedy má totiž veľké slovo aj šéf tej ktorej pobočky.

Rozdiel medzi platovými triedami, napríklad medzi 3. a 4., sa vo funkčnom plate pohybuje okolo 50 eur mesačne. Oveľa zaujímavejší však môže byť v osobných príplatkoch. Tie sa mesačne môžu vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Kriminalista, ktorý je zaradený do 4. triedy, tak môže mesačne zarábať v hrubom o stovky eur viac ako jeho kolega v 3. triede.

Na otázku, prečo H. Málik získal hneď pri nástupe takúto platovú triedu, hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová uviedla, že „jeho vtedajšie vzdelanie spĺňalo nároky na prijatie do služobného pomeru do 4. platovej triedy“.

E. Tomáš akúkoľvek protekciu pri zamestnaní švagra vylučuje. Na otázku TRENDU, či

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Erik Tomáš, KUFS

Súvisiace články

Prečo boj proti daňovým únikom vyzerá len naoko

Prečo boj proti daňovým únikom vyzerá len naoko

Daňové kauzy ukazujú, že hoci sa štát chváli lepším výberom daní, systém je deravý. TREND sa pozrel bližšie na fungovanie Finančnej správy a našiel množstvo otáznikov v jej samotnej činnosti. Tá je čisto v kompetencii daniarov a ich prezidenta Františka Imreczeho.

Šéf daňových kriminalistov o vydieraní: Bol som iba svedok

Prečo Slovensko vo výbere DPH opäť kleslo

Ekonóm učí o experimentoch: Nesmejme sa ľuďom, keď si robia zásoby a panikária

ONLINE: Máme 336 prípadov. Zverejnili odhad, kedy príde vrchol nákazy