Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po Robertovi Ficovi neuniesol záťaž Smeru ani Maroš Šefčovič

31.03.2019, 00:32 | Marián Leško | © 2019 News and Media Holding

Názor | Dvojtýždňové čakanie na to, s akým veľkým rozdielom Zuzana Čaputová porazí v druhom kole prezidentských volieb protikandidáta, sa práve skončilo. Maroš Šefčovič nedokázal zopakovať to, čo sa v roku 2004 podarilo Ivanovi Gašparovičovi a o desať rokov neskôr Andrejovi Kiskovi. Obaja vtedy jasného víťaza prvého kola v tom druhom ešte jasnejšie porazili. Kandidát M. Šefčovič síce stratu z polovice marca o niečo znížil, ale na celkový obrat nemohol ani pomyslieť.

  • Tlačiť
  • 16

Dôvody, pre ktoré prezidentskú súťaž prehral, sú zrejmé. Tak ako pred piatimi rokmi aj teraz bola strana, za ktorú kandidoval, dostatočne silná na to, aby dostala svojho človeka do finále, ale v ňom už predstavovala príliš veľkú záťaž, aby mohol pomýšľať na víťazstvo. V roku 2014 ju neuniesol ani predseda strany Robert Fico, ktorý ponižujúco prehral s politickým outsiderom.

komentár Marián Leško 2017

Záťaž, ktorú predstavuje jedenásťročné vládnutie Smeru-SD, nezvládol ani M. Šefčovič, hoci úporne predstieral, že sa síce uchádza o prezidentský úrad s podporou strany, ale ako nezávislý. Aj Marek Maďarič, bývalý prominentný člen Ficovej partaje, musel skonštatovať, že práve skutočnosť, že Šefčovič kandidoval „cez podpisy poslancov Smeru, bolo pre jeho kampaň tou najväčšou príťažou“.

Treba povedať, že aj spôsob, akým v televíznych debatách M. Šefčovič odpovedal, či presnejšie, neodpovedal na háklivé otázky týkajúce sa Smeru a jeho funkcionárov, prispeli k tomu, že si ho s nezávislým kandidátom pomýlil len málokto.

Neprehliadnite

M. Šefčovič urobil vo voľbách všetko, čo od neho náčelník Smeru žiadal a hoci Ficove očakávania celkom nenaplnil, môže považovať za isté, že dostane ďalšiu nomináciu vlády na obsadenie postu v Európskej komisii. Ale „hearing“, ktorý ho tam čaká, bude z doterajších troch 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Názory, prezidentské voľby 2019