Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Počet fajčiarov klesol o desiatky miliónov, najlepšie sa darí americkému kontinentu

31.05.2018, 14:49 | ČTK

Počet fajčiarov vo svete sa znížil a platí to predovšetkým o ženách. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá bola dnes zverejnená v Ženeve. Každý rok predčasne na kardiovaskulárne choroby spôsobené fajčením umierajú tri milióny ľudí, celkom tabak zabíja ročne sedem miliónov ľudí.

  • Tlačiť
  • 0

Kým v roku 2000 fajčilo 27 percent svetovej populácie, v roku 2016 ich počet klesol na 20 percent, povedal na tlačovej konferencii v Ženeve Douglas Bettcher, riaditeľ WHO pre prevenciu neprenosných chorobám.

Od roku 2000 pritom svetová populácia narástla o viac než miliardu ľudí, podľa Svetovej banky bola v roku 2016 na úrovni 7,44 miliardy. Absolútny počet fajčiarov tak klesol o desiatky miliónov.

V priemyselne vyspelých krajinách sa pritom počet fajčiarov znižuje rýchlejšie. Ciele vytýčeného WHO, teda zníženie počtu fajčiarov o 30 percent medzi rokmi 2010 a 2025, zrejme dosiahne len americký kontinent, povedal D. Bettcher.

Neprehliadnite

Neplatí to však o Spojených štátoch, kde kampaň brzdia spory o varovných nápisoch na škatuľkách cigariet a nedostatočné daňové zaťaženie.

V západnej Európe sa čiastočne prejavuje stagnácia v počte fajčiarov, čo platí hlavne o ženách. Na Blízkom východe sa dokonca počet fajčiarov zvyšuje. Najväčší počet ich je však v Číne, kde fajčí podľa WHO 307 miliónov ľudí. V Indii je 106 miliónov fajčiarov a v Indonézii 74 miliónov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy fajčenie, WHO, zdravie

Diskusia (0 reakcií)