Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Počet ukrajinských firiem prudko stúpol, dôvodom nie je biznis

20.04.2017 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Počet firiem založených Ukrajincami v uplynulých rokoch na Slovensku prudko stúpol. Z analýzy spoločnosti Finstat vyplýva, že za uplynulých šesť rokov ich vzniklo v krajine 1 324, čo je viac ako za celých dvadsať rokov predtým.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Počet slovenských firiem s majiteľmi z Ukrajiny (1991-2016)Zdroj: Finstat

Dôvodom však nie je biznis a rozvíjanie podnikateľských zámerov na Slovensku. Kľúčovou motiváciou je snaha získať v členskej krajine Európskej únie prechodný pobyt a možnosť pracovať. „Väčšina z týchto firiem je založená len za účelom získania pobytu, reálne máloktorá z nich podniká,“ hovorí Oľga Bušo z Ukrajiny, ktorá spravuje účtovníctvo viacerým ukrajinským firmám. Na Slovensku a v Českej republike žije a podniká už viac ako 15 rokov.

Magické pásmo

Jej slová potvrdzujú dáta. Väčšina firiem mladších ako päť rokov a so zahraničným vlastníctvom vlani vykázala zisk v „magickom pásme“ 12- až 13-tisíc eur. Prečo práve v tejto hodnote?

Neprehliadnite

Cudzinci z tretích krajín musia pri vybavovaní povolenia na prechodný pobyt za účelom podnikania preukázať, že ich firma dosiahla zisk po zdanení minimálne vo výške šesťdesiatnásobku životného minima. Vlani aj predvlani išlo v prepočte o 11 886 eur. No a najviac firiem (ak odmyslíme stratové firmy a firmy so ziskom blízkym nule) vlani dosiahlo zisk práve tesne nad touto hranicou.

Náhoda? Pravdepodobnosť, že podnikanie prináša práve takýto zisk takému veľkému počtu firiem, je v podstate nulová. Na grafe sú jasne viditeľné rozdiely v počtoch firiem v okolitých pásmach ziskovosti.

Počet slovenských firiem so zahraničným vlastníkom, ziskom od 7- do 18-tisíc eur, novšie ako 5 rokov. Údaje za rok 2016.

Počet slovenských firiem so zahraničným vlastníkom, ziskom od 7- do 18-tisíc eur, novšie ako 5 rokov. Údaje za rok 2016.Zdroj: Finstat, TREND

„Pre cudzincov tretích krajín je len niekoľko možností, ako získať pobyt na Slovensku. Jednou z najjednoduchších je na základe podnikania cez eseročku alebo živnosť. Často takým spôsobom obchádzajú aj zložitý proces získania pracovného povolenia,“ dodáva Oľga Bušo.

Získanie trvalého alebo prechodného pobytu je pre cudzincov z krajín mimo Európskej únie nočnou morou. Svoje by o tom vedeli hovoriť dokonca aj zahraniční manažéri veľkých koncernov, ako sú kórejské Kia a Samsung či taiwanský Foxconn, ktoré prinášajú Slovensku tisícky pracovných miest.

Vybavovanie úradných dokumentov je časovo aj administratívne veľmi náročné a na úradovniach cudzineckej polície žiadateľov o pobyt pravidelne trápia dlhé rady. Slovenská ekonomika pre túto administratívnu bariéru stráca množstvo pracovníkov, ktorí majú záujem pracovať v profesiách hladných po nových ľuďoch vrátane vysokokvalifikovaných pozícií v IT biznise.

Útek pred vojnou

Vlani teda vykázalo zisk v pásme 12- až 13-tisíc eur takmer 250 firiem so zahraničnými štatutármi. Z toho zhruba stovka mala konateľov z Ukrajiny a zvyšok z rôznych krajín napríklad z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu či Iránu. Prečo sú medzi žiadateľmi o pobyt najčastejšie práve Ukrajinci?

Dôvodom je vojna na východe ich vlasti. „Tie čísla priamo súvisia s vojnou, mnohí z tých ľudí utiekli z vojnových zón Donecka a Luhanska a zvolili bezpečie pred ruinami a bojom o prežitie,“ hovorí ukrajinská novinárka žijúca na Slovensku Olexia Basarab.

Od vypuknutia násilností na euromajdane v Kyjeve v roku 2014 si ukrajinskí občania založili na Slovensku 735 firiem, čo je viac ako za predchádzajúcich šesť rokov. Z údajov o firmách, ktoré sa pohybujú v pásme blízkom hranici 11 886 eur potrebnej na povolenie pobytu, vyplýva, že najviac konateľov, zhruba polovica, pochádza z Kyjeva. Ďalšie desiatky prišli z Dnepropetrovska, Donecka, Kramatorska či Mariupoľa, čo sú doposiaľ bojmi najviac sužované regióny Ukrajiny.

Podnikajú aj pracujú

Získavanie povolení na pobyt cez konateľstvo v obchodných spoločnostiach je možné vnímať ako obchádzanie zákona. Bližší pohľad však prezradí, že dôvodom tohto konania Ukrajincov je jednoducho – získať prácu. Mnohí z nich sa už na slovenskom trhu uplatnili a obohatili ho o viac či menej kvalifikované služby a prácu. Sú tu kaderníctva, fotografické ateliéry, butiky, autoumyvárne, upratovacie služby či penzióny.

„Poznám viacerých zubárov, silná je komunita ajťákov a videla som aj obchod s oblečením ukrajinských dizajnérov,“ dodáva novinárka O. Basarab. Pre porovnanie - susedné Poľsko aj Česká republika otvorili pracovný trh pre ľudí z Ukrajiny oveľa širšie. Poľsko cez ľahko dostupné pracovné víza a Česká republika cez špeciálne programy pre firmy, ktoré hľadajú na Ukrajine nových kolegov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy analýza, cudzinci, firmy, štatistika, Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)