Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Počiatek potvrdil, že Filiálka má červenú

08.10.2012, 15:13 | SITA

Podzemná železnica sa v Bratislave v súčasnom programovom období eurofondov nebude stavať

  • Tlačiť
  • 10

Projekt výstavby podzemnej železničnej trate Bratislava Predmestie - Filiálka sa v súčasnom programovom období eurofondov nebude realizovať. Minister dopravy Ján Počiatek o tom rozhodol na základe výsledkov štúdie realizovateľnosti Integrovaného dopravného systému Bratislava, ktorú vypracovali nezávislí experti na požiadanie Európskej komisie a technických expertov Európskej únie.

Ako informoval v pondelok na tlačovej besede J. Počiatek, štúdia neodporúča projekt v navrhnutej podobe z ekonomických a technických dôvodov a z tých istých príčin sa podľa neho nebude realizovať ani druhá časť projektu, v rámci ktorej mala byť postavená trať z Filiálky do Petržalky cez hlboký tunel pod Dunajom.

Projekt Filiálka bude podľa ministra dopravy vyradený zo zásobníka projektov v operačnom programe doprava na roky 2007 až 2013 a vyše 420 mil. eur, ktoré mali pôvodne ísť na tento projekt, bude použitých na náhradné projekty. Tie sa budú týkať nákupu nových prímestských a regionálnych vlakov pre cestujúcich v bratislavskom a košickom regióne, rekonštrukcie bratislavského Starého mosta či výstavby električkovej trate do Petržalky.

Vyčlenené zdroje pôjdu aj na nákup nových električiek v Bratislave a Košiciach, na nákup nových trolejbusov v Bratislave, ako aj na modernizáciu električkových tratí v oboch mestách.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 10