Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kalavská s Pellegrinim ohlásili najväčšiu zdravotnícku reformu za 15 rokov

15.04.2019, 18:21 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Najväčšie zmeny v slovenskom zdravotníctve za posledných 15 rokov. Takto v pondelok odprezentovali premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská novinky, ktoré sa chystajú v nemocniciach. Zdravotné poisťovne s nimi budú uzatvárať zmluvy na základe vopred daných kvalitatívnych kritérií. Zástupcovia vlády sľubujú pacientom bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť a zdravotníkom lepšie pracovné podmienky. Podobne, ako sľubovali ich predchodcovia.

  • Tlačiť
  • 5

V porovnaní so zahraničím majú slovenské nemocnice mnoho akútnych lôžok, ktoré sú málo využívané, ale Slováci na nich trávia dlhý čas. Paradoxne to neznamená kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. V porovnaní s krajinami západnej Európy je na Slovensku až 2,5-násobne viac zbytočných úmrtí.

Neprehliadnite

Zmeny, ktoré predstavili na ministerstve, majú smerovať k tomu, aby sme mali do roku 2030 zbytočných úmrtí čo najmenej. Okrem toho má o 18 percent stúpnuť počet hospitalizácií. Plány ministerstva stoja na troch základných pilieroch. Nanovo sa definuje verejná minimálna sieť, dostupnosť, aj typológia zariadení. Nastavia sa jednotné kritériá.

Nové rozdelenie

Všeobecné nemocnice a kompetenčné centrá majú byť rozmiestnené v 42 lokalitách. Zákon bude vyžadovať, aby bolo zazmluvnených aspoň 32 lokálnych nemocníc s dojazdom do pol hodiny. Ďalej sa počíta so šiestimi regionálnymi nemocnicami, ktoré budú pacientom dostupné do hodiny. Štyri národné nemocnice,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy nemocnice, Pellegrini