Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podiel OPEC na celosvetovom trhu s ropou klesol na niekoľkoročné minimum

22.08.2019, 13:15 | TASR

Podiel štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na celosvetovom trhu s touto komoditou klesol na najnižšiu úroveň za posledné roky. Čiastočne je za to zodpovedný program obmedzovania produkcie a čiastočne sankcie USA voči Iránu a Venezuele, ktoré bránia krajinám vyvážať ropu na svetové trhy.

  • Tlačiť
  • 0

Ako ukázali údaje z OPEC, členské štáty organizácie sa na celosvetovom trhu s ropou podieľali v júli tohto roka necelými 30 %. K prudkej zmene došlo pritom za posledné dva roky. Za toto obdobie dodávky ropy na svetové trhy vzrástli približne o 2,7 %, zo strany štátov OPEC však klesli o 8,4 %.

Neprehliadnite

Na porovnanie, pred 10 rokmi predstavoval podiel ropného kartelu viac než 34 %. Svoje maximum, ktoré predstavuje 35 %, dosiahla organizácia v roku 2012.

Napriek znižovaniu produkcie zo strany OPEC sa cena ropy znížila z tohtoročného maxima vyše 75 USD (67,54 eura) za barel (159 litrov) zhruba na 60 USD/barel. Na cenu ropy totiž stále výrazne vplýva vysoká produkcia v Spojených štátoch, obchodný konflikt USA s Čínou, ako aj blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, pričom neustále rastie riziko, že Londýn opustí EÚ bez dohody.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Irán, iránske sankcie, OPEC, ropa, Venezuela

Diskusia (0 reakcií)