Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podľa Fica sa mýto môže oneskoriť až o rok

25.09.2008, 12:50 | mm | SITA

  • Tlačiť
  • 0

Elektronický systém na výber diaľničných poplatkov sa podľa premiéra Roberta Fica zavedie zrejme až od 1. januára 2010, čiže o rok neskôr, ako pôvodne plánovalo ministerstvo dopravy. Dôvodom je meškanie pri výbere firmy, ktorá má elektronický systém za vyše 20 miliárd korún vybudovať. R. Fico zvažuje aj zmenu zákona o verejnom obstarávaní, aby priebeh tendra urýchlil. Informoval o tom internetový server Hnonline.sk.

Uzavretie mýtneho tendra blokujú sťažnosti trojice neúspešných uchádzačov na Úrade pre verejné obstarávanie a tiež ich žaloba na súde. Jediným záujemcom, ktorý v tendri zostal, je konzorcium SanToll na čele s francúzskou firmou Sanef. Konzorcium pritom spomedzi uchádzačov súťažilo s najvyššou sumou okolo 25 miliárd korún.

"Takto nebude elektronické mýto 1. januára 2009, ale bude pravdepodobne až 1. januára 2010. A to ešte budeme musieť asi aj siahnuť na zákon o verejnom obstarávaní, aby sme posunuli veci trochu ďalej," povedal R. Fico. Premiér nespresnil, ako by sa mal zákon o verejnom obstarávaní meniť. Poznamenal len, že pre oddialenie elektronického výberu poplatkov príde štát o tri až štyri miliardy korún.

Poslednú námietku voči tendru, ktorý organizuje Národná diaľničná spoločnosť, podalo konzorcium Slovakpass. Firma dnes oznámila, že namieta zloženie komisie, ktorá hodnotila ponuky uchádzačov.

Úrad pre verejné obstarávanie zatiaľ námietky neúspešných uchádzačov zamietal. Od plánovaného termínu spustenia elektronického mýta pre nákladnú a autobusovú dopravu od 1. januára budúceho roka už upustilo aj ministerstvo dopravy, ktoré však ešte nedávno uvažovalo o spustení systému na jeseň budúceho roka. Pre osobnú dopravu sa s elektronickým mýtom počíta od roku 2013, dovtedy sa budú naďalej používať diaľničné známky.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)