Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Podľa úradov je bez práce čoraz menej Slovákov

21.02.2016 | SITA | ČTK

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci januára tohto roka 10,39 percenta. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od marca 2009. V porovnaní s koncom minulého roka tak miera evidovanej nezamestnanosti klesla o 0,24 percentuálneho bodu, medziročne bola minulý mesiac nižšia o 2 percentuálne body. Na nedeľnej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 282 399 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu vlaňajška ide o pokles o 4 486 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 51 911 osôb. 

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 12,18 percenta. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,22 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 1,90 percentuálneho bodu. 

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci januára tohto roka 330 783 osôb. Oproti koncu vlaňajška je to pokles o 3 596 osôb, v porovnaní s januárom minulého roka je to menej o 48 974 ľudí.

Napriek zlepšovaniu situácie na slovenskom trhu práce je nezamestnanosť vyššia ako priemer v celej EÚ aj v eurozóne. V EÚ nezamestnanosť v decembri minulého roka dosiahla deväť percent, v eurozóne 10,4 percenta. „Dostávame sa do stavu, že na trhu nebudú kvalifikované pracovné sily,“ uviedol premiér R. Fico. Mnoho nezamestnaných podľa neho nemá ukončené ani základné vzdelanie.

R. Fico na otázku agentúry ČTK povedal, že nezamestnanosť v krajine by sa postupne mala dostať pod priemer eurozóny. Vzhľadom k štruktúre ľudí bez práce sa miera nezamestnanosti podľa neho len ťažko dostane pod úroveň siedmich až ôsmich percent, kde bola v rokoch 2007 až 2008, teda pred vypuknutím globálnej ekonomickej krízy.

Strana R. Fica Smer sľúbila, že v prípade jej účasti v budúcej vláde vznikne na Slovensku do roku 2020 100-tisíc nových pracovných miest. Vysoká nezamestnanosť bola po vypuknutí ekonomickej krízy jedným z najväčších hospodárskych problémov Slovenska. Od roku 2009 počet nezamestnaných rástol a ešte na začiatku roka 2013 miera nezamestnanosti dosahovala takmer 15 percent.

Situáciu na slovenskom trhu práce sa podľa odborníkov následne zlepšila vďaka zrýchľovaniu tempa ekonomického rastu, štátnym dotačným programom na podporu zamestnávania vybraných skupín obyvateľstva a taktiež zmene metodiky vykazovania nezamestnanosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy nezamestnanosť, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)