Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikatelia spochybňujú štatistiky o práci v noci. V nej sme na špici Únie

13.08.2019, 13:19 | TASR

Podnikatelia združení v Klube 500 spochybňujú štatistiky o nočnej práci na Slovensku. Slovensko je na špici EÚ vo využívaní nočnej práce, keď podľa Európskeho štatistického úradu v noci pravidelne pracuje takmer 15 percent ľudí vo veku od 15 do 74 rokov a ďalších 6,5 percenta pracuje v noci občas.

  • Tlačiť
  • 9

Podľa Klubu 500 je práve množstvo v noci pravidelne pracujúcich zamestnancov skreslené pre odlišné otázky dotazníka oproti napríklad Česku alebo jeho pôvodnej anglickej verzii.

Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora podnikatelia hľadali príčinu, prečo má priemyselnejšia Česká republika podľa štatistikov podstatne nižší podiel nočnej práce ako Slovensko. "Podrobnou analýzou sme dospeli k tomu, že štatistiky, ktoré na Slovensku sú, nie sú korektné," povedal Gregor. Príčina je podľa neho v rozdielnych otázkach dotazníka, ktorý spracúva Štatistický úrad.

Neprehliadnite

Klub 500 porovnal anglickú verziu dotazníka so slovenskou a českou verziou. Kým slovenský respondent má na výber možnosti, či prácu v noci vykonával v posledných štyroch týždňoch pravidelne, občas alebo nikdy, v českej a anglickej verzii je, navyše, vysvetlené, že pravidelne znamená viac ako polovica dní v sledovanom období. V týchto dotazníkoch je, navyše, spresnené, že práca v noci je od 23:00 hodín, no na Slovensku je za nočnú považovaná práca už od 22:00 hodín.

Podľa Gregora bez podrobnejšieho vysvetlenia každý, kto chodí na zmeny, napriek tomu, že odpracoval menej ako polovicu dní v noci za posledné štyri týždne, zaškrtne políčko pravidelne. "Je to z nášho pohľadu veľmi zavádzajúci dotazník. Preto spochybňujeme tieto čísla a štatistiky, ktorými aj odborári, aj štát argumentuje," povedal Gregor.

Hovorkyňa Štatistický úrad Jana Morháčová uviedla, že úrad zisťuje, spracúva a vykazuje dáta pre potreby Eurostatu podľa jednotnej metodiky platnej pre celú EÚ 28. "Pokiaľ ide o dáta zverejňované na európskej úrovni, musia byť porovnateľné," povedala. Konkrétne podklady zo zisťovania, ktoré sa dotýkajú nočnej práce, však napriek tomu Štatistický úrad preskúma a podrobnejšie stanovisko poskytne v priebehu týždňa.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy klub 500, práca