Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Podniky Kaliňáka a Počiatka platili výpalné mafii, tvrdí prokurátor

28.12.2016, 21:50 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Najvyšší súd nepustil na slobodu obvineného v kauze mafiánskej skupiny Takáčovcov, aby nemohol ovplyvniť svedkov. Tých, ktorí platili výpalné za podniky Steam & Coffee a Harley v Bratislave, ktoré patrili ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, exministrovi Jánovi Počiatkovi a ich známemu Róbertovi Pintérovi. Vyplýva to z uznesenia súdu, na ktoré upozornila novinárka a blogerka Júlia Mikolášiková.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Vo svojom blogu na sme.sk pripomína, že v máji 2016 policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) udreli na zločineckú skupinu Takáčovci, na takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Padli obvinenia zo založenie zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Trinásť mužov vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do kolúznej (ovplyvňovanie svedkov) a preventívnej (pokračovanie v trestnej činnosti) väzby.

Niektorí obvinení sa medzičasom dostali z väzby na slobodu. Základná sedemmesačná lehota väzby mala ostatným skončiť v januári 2017. Prokurátor žiadal o predĺženie. Sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský však obvineným väzbu predĺžil len do marca, zrušil kolúznu väzbu a troch mužov dokonca prepustil na slobodu. Medzi nimi bol aj Richard Benčič s prezývkou Kofola. Prokurátor tak podal sťažnosť a rozhodoval Najvyšší súd.

Senát pod vedením Libora Duľu rozhodnutie zrušil. Na slobodu nepustili nikoho a väzbu pre všetkých obvinených predĺžili do júla 2017. Uznesenie si J. Mikolášiková vyžiadala podľa infozákona a poskytla ho aj TRENDu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v dôvodoch sťažnosti o nepredĺžení väzby pre niektorých z Takáčovcov, medzi ktorými bol aj Benčič s prezývkou Kofola, argumentoval výpoveďou obvineného Jozefa Walzera prezývaného Tatranka. Ten sa rozhodol spolupracovať s políciou.

„Obvinený R. B. sa mal podľa prokurátora spoločne s obvineným H. S. zaoberať vyberaním výpalného z podnikov Steam & Coffee a Harley v Bratislave, pričom táto činnosť nebola časovo ohraničená. Má pritom ísť o jedného z najstarších členov zločineckej skupiny „Takáčovci“, ktorý mal v minulosti pôsobiť ako ochranca popredného člena skupiny,“ uvádza sa v uznesení súdu.

V tejto súvislosti prokurátor osobitne poukázal na to, že počas domovej prehliadky boli u tohto obvineného zaistené finančné prostriedky v celkovej výške viac ako 64-tisíc eur. Za posledné dva roky bol pritom obvinený nezamestnaný a teda tieto peniaze mohli pochádzať z trestnej činnosti.

„Podľa prokurátora je tiež dôvodná obava, že v prípade prepustenia obvineného R. B. na slobodu, by sa tento mohol dopustiť kolúzneho konania a to najmä vo vzťahu k svedkom, ktorí doposiaľ neboli vypočutí a ktorí mali platiť takzvané výpalné za podniky Harley a Steam & Coffee,“ konštatuje súd.

Sieť reštaurácií Steam & Coffee v hlavnom meste prevádzkuje firma, v ktorej figurujú minister vnútra Robert Kaliňák a exminister dopravy a financií Ján Počiatek. V spoločnosti figuroval aj Róbert Pintér. V súčasnosti je z neho policajt a podľa webu ministerstva vnútra pôsobí v rezorte ako generálny riaditeľ Sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku. Podnik Harley vlastnil zase Ján Počiatek. Práve títo traja – minister vnútra, exminister dopravy a vysokopostavený policajt, majú byť podľa J. Mikolášikovej svedkami, ktorých by obvinený mohol podľa prokurátora ovplyvňovať.

R. Kaliňák reagoval, že nikdy nepočul o obvinených ani o výpalnom. J. Počiatek mal vypnutý mobil.

Skupina Takáčovcov je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začali pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovali „ochranu“ stovkám podnikov. Meno nesú po Jánovi Takáčovi. Delia sa na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek, uvádza J. Mikolášiková v blogu na sme.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Carrie Fisherová, Star Wars