Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podpora podnikateľského sektora sa značne zintenzívnila, tvrdí Rašiho úrad

09.09.2019, 10:30 | TASR

Podpora podnikateľského sektora prostredníctvom regionálneho príspevku sa v poslednom období značne zintenzívnila. Pre TASR to uviedol Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

  • Tlačiť
  • 0

„Od začiatku realizácie akčných plánov najmenej rozvinutých okresov bolo podporených približne 150 podnikateľských subjektov sumou približne 10 miliónov eur, z čoho bolo v roku 2019 takmer 6,6 milióna eur poskytnutých pre viac ako 100 prijímateľov,“ konkretizoval úrad.

Neprehliadnite

Od roku 2019 prešli na ÚPVII kompetencie v regionálnom rozvoji. Podľa neho sa prejavila aj zmena v spôsobe predkladania a schvaľovania žiadostí o poskytnutie regionálneho príspevku.

„V predchádzajúcich rokoch predkladali záujemcovia žiadosti nekoordinovane v priebehu celého roka. To vzhľadom na rôznu kvalitu predkladaných zámerov značne komplikovalo proces formálnej a vecnej kontroly a následné schvaľovanie žiadostí,“ priblížil ÚPVII.

V roku 2018 sa zmenil zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Bol zavedený inštitút ročných priorít realizácie jednotlivých akčných plánov, ktoré schvaľuje vláda.

„Žiadatelia o poskytnutie regionálneho príspevku podľa nového systému predkladajú svoje zámery v rámci výziev, ktoré vyhlasujú jednotlivé okresné úrady, spravidla dvakrát v priebehu roka. Zodpovednosť za zostavenie návrhu ročných priorít teda zostáva na úrovni okresu, čo umožňuje pružnejšie reagovať na špecifické potreby jednotlivých okresov,“ konštatoval úrad vicepremiéra.

Takýmto spôsobom sa v priebehu roka 2019 podarilo urýchliť tempo zazmluvňovania financií. Oblasť, v ktorej došlo podľa ÚPVII iba k malému pokroku, sú nedostatky v projektoch a dokumentácii predkladanej na kontrolu, čo stále spôsobuje neuspokojivé tempo v poukazovaní finančných prostriedkov prijímateľom.

Cieľom podpory najmenej rozvinutých okresov je už od fázy prípravy akčných plánov najmä zníženie nezamestnanosti a zvýšenie kvality života obyvateľov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy investície, podnikateľské prostredie, ÚPVII

Diskusia (0 reakcií)