Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turecko nie je Venezuela. Ekonómovia však varujú, že nejde dobrou cestou

12.07.2019, 12:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Kapitálové kontroly, znárodňovanie, nútená konverzia obchodných zmlúv na domácu menu, hyperinflácia. To všetko si v posledných rokoch zažila Venezuela. Aktuálne si prirovnanie k tejto latinskoamerickej krajine vyslúžilo Turecko pod vládou pevnej ruky autokratického prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Do akej miery oprávnene?

  • Tlačiť
  • 0

Turecký prezident minulý víkend vyhodil z kresla guvernéra centrálnej banky Murata Çetinkayu, lebo (podľa denníka Hürriyet) údajne nebol spokojný s jeho politikou udržiavania vysokých úrokových sadzieb. Centrálna banka nechávala základnú úrokovú sadzbu už od septembra minulého roka na 24 percentách.

Prezident zas verí, že nižšie sadzby by skresali dlhodobo vysokú infláciu. V júni bola na úrovni 15,7 percenta, ale ešte na jeseň minulého roka sa pohybovala nad 25 percentami.

Pre investorov a trh to bol ďalší signál, že v Turecku nie je s ekonomikou všetko v poriadku. Nezávislosť centrálnej banky tam bola poriadne pošliapaná. A to nie je všetko.

Čierny scenár

Môže nasledovať štátna kontrola unikajúceho zahraničného kapitálu, nacionalizácia a iné kroky voči súkromným investorom, varuje Jan Dehn, šéf výskumu vo firme Ashmore, ktorá spravuje aktíva v rozvíjajúcich sa krajinách, akou je aj Turecko.

„Namiesto toho, aby vláda riešila príčinu ekonomických problémov, rozhodla sa útočiť na symptómy problému akými sú inflácia, pomalý rast, slabá mena a spomaľujúce sa investície,“ cituje J. Dehna agentúra Bloomberg.

Analytik vyčíta tamojšej vláde, že ovplyvňovaním monetárnej politiky, zvyšovaním štátnych zásahov do ekonomiky, zlyhaním pri podpore domáceho finančného trhu či nízkymi sadzbami na vkladoch situáciu v krajine len zhoršuje.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Erdogan, recesia, Turecko

Diskusia (0 reakcií)