Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokles daní je podľa Danka o kompromise, Sulík by ich znížil všetkým

05.05.2019, 13:56 | TASR

Znižovanie daní na Slovensku je o kompromise, predseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko preto bude rád, ak sa mu podarí presadiť o určité percento pokles dane z príjmu právnických osôb, či zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané druhy potravín, alebo upraviť stavebný zákon.

  • Tlačiť
  • 2

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je však lepšie znížiť daň o trošku všetkým plošne, ako si vybrať jednu skupinu.

Slovensko podľa A. Danka disponuje veľkou možnosťou finančných zdrojov, ktoré keby sa efektívne investovali napríklad do diaľnic, či do budovania nemocníc, tak by sa výrazne zlepšila kvalita života ľudí. „Len my sme sa naučili stále len od ľudí peniaze brať, neinvestovať,“ uviedol A. Danko v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Neprehliadnite

Podľa R. Sulíka je však SNS už tri roky vo vláde a mohla prijať dostatok opatrení. „Dnes tu počúvame, že aký je potrebný zákon a čo všetko by chceli urobiť, ale nemohli. Problém je taký, že za 12 rokov spoločnosť stagnuje, nevyvíja sa, nemá koncepty,“ myslí si R. Sulík, ktorý upozornil, že SaS nesúhlasila napríklad s uvoľnením dlhovej brzdy a podľa neho je potrebné dodržiavať aj Maastrichské kritériá týkajúce sa zadlženia.

Podľa A. Danka sa však systémové veci na Slovensku menia a súčasná vláda niektoré problémy zdedila aj z minulosti. Napríklad zavedenie rekreačných poukazov však podľa predsedu parlamentu prinieslo pozitívny efekt, že sa viac ubytovacích zariadení registruje na daň z ubytovania a rastie aj počet prenocovaní.

„Bojujeme so šedou ekonomikou. Čo sa týka efektov v regióne, tak je si potrebné uvedomiť, že keď sa už niekto s rodinou na dovolenku vyberie, tak niečo minie. Reálne efekty príjmov budeme môcť vyhodnotiť tento rok,“ doplnil A. Danko s tým, že príjmy by mali byť pre štátny rozpočet oveľa vyššie ako výdavky. „Počkajme si na výsledok, potom hovorme o tom, či ich zaviesť aj pre firmy, kde je menej ako 49 zamestnancov,“ priblížil šéf SNS.

Podľa R. Sulíka sa však dalo cestovnému ruchu za posledné tri roky výrazne viac pomôcť, keby určené eurofondy boli riadne čerpané a neboli rozkrádané.

„Doteraz je čerpanie všetkých eurofondov niekde na 22 percent, je veľký priestor na to, aby sa podporilo, čo len chceme,“ myslí si R. Sulík. Zároveň uviedol, že súhlasí so znižovaním daní, ale nie vybraným skupinám.

„Bolo by dobré, aby dane boli znižované plošne. Nepovedať, že ubytovacie služby sú tie extra, tie musíme podporovať a na ostatných kašleme. Bolo by dobré radšej menej znížiť všetkým, ako výrazne znížiť iba niektorým vybraným,“ tvrdí R. Sulík. To podľa neho platí napríklad aj pri navrhovanom znížení dane z príjmov pre právnické osoby (DPPO) z dielne SNS, ktoré však nemá byť plošné, ale do určitého obratu. „Takéto vyberanie úzkych skupín daňovníkov nikam nevedie,“ tvrdí R. Sulík.

A. Danko však upozornil, že strana SNS nie je vo vládnej koalícii sama. „Politika je umenie kompromisov. Ja nevládnem sám. Veľakrát musím Smeru-SD aj Mostu-Híd ustúpiť. Ak presvedčím Smer-SD, že treba znížiť dane na ubytovanie, som šťastný, keď ľuďom dáme rekreačné poukazy, som šťastný. Keď zrušíme dôchodcom koncesie, som šťastný, keď zvýšim minimálny dôchodok budem šťastný. Úspech je o kompromise,“ dodal predseda SNS.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Andrej Danko, dane, Richard Sulík