Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Polepšia si vodiči Uberu a Boltu? Brusel ich chce viac chrániť

16.07.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

16.07.2019 | Jaroslav Raztocny

Pan Nejedly, zamyslel ste sa nad tym, co ste napisal (pod vlastnym menom), alebo ste len Copy+Paste bez Added Value contribution??:

“Digitalizácia, internet a sociálne siete umožnili nové druhy obživy a uzatváranie kontraktov na diaľku medzi neznámymi jednotlivcami. Fungujú aj bez zapojenia štátu ako garanta kvality a ochrany oboch strán.”

V com konkretne stat plni ulohu garanta kvality?
Nehovotiac o samotnom backgrounde (spomenute myslienky spanielskeho podlanca).

Ak sa vodicovi Uberu nepacia pracovne podmienky, ma volbu - zmena sluzby alebo zacat pracovat aj inak ako stlacanim akcelerometra a brzdoveho pedala. Ma volbu. O akej ochrane tu treba hovorit? Praca taxikara je lowcost level. Vsade vo svete to robia “priselci”.

Ad - zdielana ekonomika - zacinat regulovat nieco, co si trh sam vytvoril je klincom do rakvy takej myslienky.

16.07.2019 | Tomáš Nejedlý

Ďakujem za reakciu, pán Ráztočný. Súhlasím s Vami, že štát sa do mnohých ekonomických vzťahov pchá úplne zbytočne, ale musím reflektovať realitu. Štát (ochranárski politici) si túto úlohu privlastnil a vydáva stovky druhov certifikátov, ktoré majú garantovať kvalitu - viazanú živnosť, vysokoškolský diplom, licenciu na STK, vodičský preukaz, povolenie na odstrel medveďa atď. To či tieto garancie skutočne fungujú je na polemiku, ale určite si tú pozíciu garanta na seba štát prevzal. Pokiaľ ide o taxikárov Uberu, myslím, že často netušia, aké vysoké náklady v skutočnosti znášajú a nevedia si vypočítať reálnu výnosnosť tejto aktivity. Ide o informačnú asymetriu, ktorá vyhovuje prevádzkovateľovi platformy, no štát by to ich slobodného vzťahu nemal zasahovať, ale skôr zvýšiť kvalitu vzdelania ešte na úrovni MŠ-ZŠ-SŠ.

16.07.2019 | Vlasko

O zvysovani kvality vzdelavania sa hovori x desiatok rokov a nic. A kto je ten slavny garantor kvality vzdelavania ? Dobrotivy stat predsa!

16.07.2019 | Jaroslav Raztocny

Pan Nejedly
Stat netvoria politici (ti si ho len privlastnili).
Certifikat na baze “papieroveho vzdelania” nie je garancia kvality, btw vysokoskolsky diplom uz vobec (specialne ten z nasich velkovykrmni). Licka na STK je schvalenie stavu vozidla, ktoru splni ktokolvek, kto vie ako = preto tu mame stare, derave, zadymene sroty na cestach. Takze to nie je ziadna garancia kvality - je to legislativne stanovena podmienka ziskania opravnenia k vykonu cinnosti. Este raz, ziadna garancia kvality. Kde ste to nasiel? To pomenovanie garancie kvality?
Jedine trh sa vie postarat o ludi, co nevedia poskytovat kvalitne sluzby.
Stat s tym nic nema. Teda ma - tvori prekazky.

17.07.2019 | Tomáš Nejedlý

Pán Ráztočný, ja netvrdím, že štát tú kvalitu aj skutočne garantuje, len to, že si túto úlohu - garanta - prisvojil. To, či ju plní úspešne a efektívne je na diskusiu (zväčša nie). Ale sú aj pozitívne príklady: VŠ diplom z medicíny naďalej plní zámer štátu garantovať kvalitu lekárov, ktorý ho získali, aspoň dúfam :) Bez STK hoci len formálnej by po Slovensku zrejme jazdilo oveľa viac vrakov ako bez STK. 14-ročný tínedžer nezíska vodičský preukaz ani za úplatok či vďaka príbuzenstvu s policajtom, detto mnohí úradníci si robia svoju prácu poctivo a nevydajú povolenie na skládku za mestom, keďže štát na seba prevzal úlohu garanta čistého životného prostredia. Súhlasím však, že vo väčšine oblastí zverených štátu sa to na Slovensku zopsulo a je na dlhú diskusiu prečo - vymožiteľnosť práva, úroveň miezd, kultúra osobnej zodpovednosti, tradícia Kto nekradne, okráda rodinu, vzor politikov atď. (Napr. severské štáty si držia relatívne vysokú odolnosť voči prirodzenej tendencii úradníkov podľahnúť korupcii v oblastiach zverenej moci).

17.07.2019 | Jaroslav Raztocny

Pan Nejedly,
myslim si, ze si mylite pojem kvalita prace a regulovane podmienky na vykon prace (sposobilost).
Regulovana podmienka nie je zarukou kvality.
Pouzijem Vas nespravne uvedeny priklad: diplom lekara (v Procare) = osoba s diplomom je sposobila na vykon lekarskej funkcie, to vsak neznamena, ze je aj kvalitna.