Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poliaci konečne zastavili výrub v najstaršom európskom pralese

16.05.2018, 08:03 | TASR

Poľský minister životného prostredia Henryk Kowalczyk rozhodol o zastavení výrubu v Bielovežskom pralese, ťažbu v ktorom označili za nezákonnú okrem medzinárodných a domácich aktivistov aj orgány Európskej únie. Informovala o tom agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 2

Ide o oficiálnu reakciu poľskej vlády na rozsudok Súdneho dvora EÚ, ktorý rozhodol, že ťažba dreva bola v rozpore s právnymi predpismi EÚ v oblasti životného prostredia. Rozhodnutie privítali ochrancovia životného prostredia.

Zároveň však vyzvali na zrušenie rozhodnutia predošlého ministra životného prostredia z roku 2016, ktoré pripravilo pôdu na zvýšenie ťažby dreva v Bielovežskom pralese. „Je to krok správnym smerom, ale čakáme aj na ďalšie anulovanie,“ ktoré by malo celú záležitosť uzavrieť, povedala Agata Szafraniuková, predstaviteľka organizácie ClientEarth.

Neprehliadnite

Európska komisia (EK) vydala ešte v apríli 2017 odôvodnené stanovisko, v ktorom Varšavu žiadala o zastavenie výrubu. Na splnenie požiadavky jej vtedy dala jeden mesiac. Keďže tak Poľsko neurobilo, Brusel odovzdal túto záležitosť Súdnemu dvoru EÚ.

Ten dal v apríli za pravdu EK v tom, že rozhodnutie poľských úradov o výrube bolo porušením povinností, ktoré má táto krajina na základe smerníc týkajúcich sa ochrany životného prostredia.

Bielovežský prales je najstarším a najväčším pralesom na európskom území a od roku 1979 svetovým dedičstvom UNESCO. Rozprestiera sa na ploche 150-tisíc hektárov na území Poľska a Bieloruska.

Vznikol pred 10-tisíc rokmi a dlho existoval bez zásahu človeka aj vďaka tomu, že poľská šľachta si ho vyhliadla ako lovecký revír. Prales je domovom najväčšieho európskeho cicavca zubra, ako aj ďalších približne 20-tisíc živočíšnych druhov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Bielovežský prales, Poľsko, ťažba