Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poliaci ustúpili tlaku, interrupcie nesprísnia

05.10.2016, 15:40 | SITA

Masové protesty poľských žien proti úplnému zákazu interrupcií sú lekciou pokory pre poľskú vládu. Tá nakoniec sprísnenie platnej legislatívy nepodporí. Uviedol to poľský minister vedy a vysokého školstva Jaroslaw Gowin.

  • Tlačiť
  • 2

Podľa agentúry AP J. Gowin povedal: „Protesty žien nás primali zamyslieť sa a naučili nás pokore“. Obdobne sa medzičasom vyjadril aj predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski. Ako dodal, horná komora poľské parlamentu nebude vyvíjať nijakú iniciatívu v prípade návrhu sprísnenia platného zákona o potratoch.

Ešte koncom septembra schválili poslanci dolnej komory parlamentu v prvom čítaní kontroverzný návrh zákona. Ten mal platiť bez výnimiek aj pre obete znásilnenia, či ženy, ktorých životy sa pre tehotenstvo ocitnú v ohrození.

V prípade jeho definitívneho schválenia by bolo vykonávanie umelých prerušení tehotenstva v Poľsku úplne zakázané. Lekárom, ktorí by tento zákrok vykonali, ale aj ženám, ktoré by ho podstúpili, by hrozili tresty vo väzení.

Hroziace sprísnenie legislatívy v tejto oblasti vyvolalo v Poľsku rozsiahle protesty. Poľská legislatíva je tejto oblasti už teraz jednou z najprísnejších v Európe. Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia - alebo v prípade poškodenia plodu.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy interrupcie, Poľsko