Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Polícia má prešetriť čachre-machre s nitrianskymi kaštieľmi. Žiada o to NKÚ

18.10.2019, 16:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek chcel kaštieľ Malanta neďaleko Nitry predať. Stihol ho iba prenajať. Jeho nástupkyňa a terajšia šéfka rezortu Gabriela Matečná predaj zrušila a kultúrna pamiatka tak naďalej patrí štátu. Takmer jeden a štvrť miliónová dotácia, ktorú na obnovenie Malanty získal z eurofondov jej nájomca, sa však napokon využila na rekonštrukciu úplne iného kaštieľa v privátnych rukách. Zmenu účelu pridelených eurofondov odobril rezort pôdohospodárstva pod vedením G. Matečnej. Na to, že ide o zvláštny a neštandardný postup, médiá upozornili už skôr. Teraz to tvrdí aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

  • Tlačiť
  • 0

Úrad sa dokonca pre prípad obracia na políciu. Vidí za ním nezákonné konanie. „Kontrolóri pri preverovaní stavu kultúrnej pamiatky Malanta zistili okrem iného aj skutočnosti, ktoré odstúpili orgánom činným v trestnom konaní. Ide o možné nezákonné konanie pri kúpe či plánovanej oprave kaštieľa,“ uviedol NKÚ vo svojej piatkovej správe z kontrol na viacerých štátnych podnikoch ministerstva pôdohospodárstva.

S Bödörovcami v pozadí

Úrad sa lepšie pozrel na kaštieľ Malanta kvôli tomu, že medzi kontrolovanými podnikmi bolo aj nitrianske štátne výstavisko Agrokomplex. Práve ono má v správe kaštieľ.

Neprehliadnite

Bývalým nájomcom Malanty, ktorý získal eurofondovú podporu a ktorému Ľ. Jahnátek chcel celý kaštieľ predať, je zlatomoravecká firma

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kontrola, Malanta, NKÚ, podvod, štátne podniky

Diskusia (0 reakcií)