Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Politika SNS: Ani hrdo, ani odborne a ani slušne

14.07.2017, 18:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | „Už se perou, už se perou. Ja to říkala vod začátku, že si čumáky rozbijou,“ kričala zábavná babička z filmu Slunce, seno a ...

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Už sa žerú. V SNS tento týždeň ukázali, ako si v reálnom straníckom živote predstavujú napĺňanie predvolebného hesla strany – hrdo, odborne a slušne.

Špinavá bielizeň

Špinavú stranícku bielizeň si národniari preprali na očiach verejnosti. Doplatili na to traja regionálni funkcionári strany. Krajský predseda SNS Eduard Markovič prišiel o svoju funkciu po tom, čo prešovskí národniari napísali list ministerstvu vnútra.

Sťažovali sa na to, že predsedníctvo SNS zvolilo za kandidáta na predsedu Prešovského samosprávneho kraja primátora Svitu Miroslava Škvareka, ale krajská rada v Prešove navrhla E. Markoviča. Predsedníctvo tým malo porušiť stanovy strany.

Neprehliadnite

Túto vojnu bývalý krajský predseda nemohol vyhrať. Popravde, každá ako-tak normálna strana by mala mať schválené postupy riešenia vnútrostraníckych sporov. Traja revoluční (a neuspokojení) členovia strany mali tieto spôsoby využiť a až potom medializovať. Chcelo to však dostatok odvahy postaviť sa priamo voči samotnému stvoriteľovi strany Andrejovi Dankovi na rokovaní predsedníctva strany.

Ten sa zachoval (nie prvý raz) ako kapitán. O mene na kandidátke síce rozhodli regionálne štruktúry, ale posledné slovo mal aj tak A. Danko. Odvolal z postu krajského šéfa strany v Prešove preto, že poškodil meno SNS.

Méta vyšších preferencií

Šéf SNS okrem hasenia personálnych problémov stále hľadá účinný spôsob, ako zaútočiť na vyššie preferencie. Svojimi návrhmi sa preto čoraz viac tlačí do priestoru Smeru. Takúto politiku začala strana návrhom na povinný 13. plat pre všetkých zamestnancov. Na témach však pracuje len marketingovo. Bilbordami o 13. platoch oblepila celé Slovensko namiesto toho, aby predložila na diskusiu odborne spracovaný návrh, v ktorom by sa myslelo aj na riziká.

Teraz prichádza s návrhom na dovolenkové poukážky pre zamestnancov. Ide o starú tému, o ktorej sa hovorilo už v roku 2007, kedy sa predpokladalo ich zavedenie najneskôr do roku 2009. Vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek chcel pomocou šekov dosiahnuť, aby si oddych dožičilo viac Slovákov a súčasne aby peniaze minuté na odpočinok zostávali doma na Slovensku a nevyvážali sa do Chorvátska, Grécka a ďalších krajín. Zamestnaní vtedy mali dostávať na dovolenku 5-tisíc korún od štátu a 5-tisíc korún od firmy. Nápad sa nerealizoval a teraz ho oprášila SNS.

Iba ja, iba ja

O všetkom v SNS rozhoduje jeden človek. Podriadiť sa nemusia len regionálne stranícke štruktúry, ale aj ministri, ktorých SNS má vo vláde. Šéf národniarov sa tým ani netají, že ministri musia robiť to, čo vedenie (rozumej ON) zavelí. Napriek tomu sa mu to môže vymknúť z rúk.

Spúšťačom môže byť napríklad aj ďalšia udalosť z tohto týždňa. Slovenské univerzity a SAV nedostali žiadne peniaze z takmer 300 miliónov eur, určených na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Úspešné boli len súkromné firmy. Minister školstva Peter Plavčan rýchlo hasil rozhárajúci sa ohník nespokojnosti rektorov univerzít, ktorým neschválili ani jeden projekt. Prisľúbil, že hodnotenie projektov preverí.

Problémom môže byť ale to, ak sa ukáže podobnosť s hodnotením eurofondových projektov v kauze nástenkového tendra. Pre Slotovu SNS to bol len spôsob, ako sa dostať k províziám a peniazom z eurofondov. O čo ide teraz, ešte nevieme. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) sú v tomto miliónovom eurofondovom balíku projekty miniatúrnych súkromných firiem, ktoré nemajú zamestnancov a ani výskumné kapacity, v podstate nič nerobia a iba čakajú, ako by mohli zarobiť na eurofondoch.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Jednou ranou, Názory, SNS