Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poľsko sa inšpiruje Orbánom, po páde zlotého konvertuje švajčiarske hypotéky

19.01.2016, 12:30 | Martina Kláseková | © 2016 News and Media Holding

Bič, ktorým Viktor Orbán trestal maďarské banky, pocítia aj banky poľské. Poľský prezident Andrzej Duda predstavil návrh, podľa ktorého by mali tamojšie banky povinne ľuďom vymeniť hypotéky vo švajčiarskych frankoch na úvery v domácej mene.

  • Tlačiť
  • 8

Poliaci si rovnako ako Maďari v minulosti hojne požičiavali vo švajčiarskej mene, pretože to bolo lacnejšie. No s posilnením švajčiarskeho franku sa im hypotéky nafúkli a teraz bolia. A neprospelo im ani aktuálne oslabenie zlotého.

Rýchly rozklad ústavného zriadenia v krajine totiž ratingová agentúra Standard & Poor's ocenila koncom minulého týždňa poklesom hodnotenia o jeden stupeň, na BBB+ s negatívnym výhľadom. Po ňom sa zlotý prepadol o šesť percent na štvorročné minimum a zatiaľ sa nespamätal.

Výmena by sa mala podľa prezidentovho návrhu udiať pri „férovom“ kurze. Podobné označenie v maďarských podmienkach pred dvoma rokmi znamenalo, že menové straty viacmenej poniesli banky. Tie poľské môžu podľa prepočtov výskumného tímu mBank čakať stratu 32 miliárd zlotých (7,9 miliardy dolárov). Len pre porovnanie, čistý zisk poľského bankového sektora bol vlani o polovicu menší.

Veľké straty

Odhady možných strát sú zatiaľ veľmi hrubé, lebo návrh zákona musí prejsť najprv parlamentom. „Chýbajú nám presné kalkulácie, no čo je dôležité, chýba i konkrétny dátum, kedy by mali platiť,“ hovorí pre Bloomberg ekonóm Société Générale Jaroslaw Janecki.

V tomto roku to ani byť nemusí. Pre poľský finančný trh a pol milióna Poliakov sú švajčiarske hypotéky obrovská téma. Predstavujú zhruba 44 percent hypoték v krajine, čo na poľskom trhu znamená hypotéky za 43 miliárd dolárov v cudzích menách.

Straty, ktoré ponesú poľské banky, sa podobne ako v Maďarsku rozložia hlavne medzi zahraničných investorov. Pretože aj poľský bankový sektor je prevažne v zahraničných rukách. Tie vlastnia 70 percent poľských bankových aktív. Investori sú podobní ako v Maďarsku, sú medzi nimi talianska UniCredit, či rakúska Raiffeisen, i Commerzbank alebo ING.

Dojná krava

Tému švajčiarskych hypoték chcela riešiť už predchádzajúca vláda. No je pravdepodobné, že aktuálny návrh bude k bankám menej ohľaduplný, než boli predchádzajúce pokusy. Nová vláda sa už do bánk zahryzla podobne ako maďarská vláda Viktora Orbana špeciálnym zdanením.

Platiť bude od budúceho mesiaca, vláda chce bankovou daňou financovať výdavky na svoje sociálne programy sľubované pred voľbami. Týkať sa bude bánk s aktívami nad 978 milióna eur, do rozpočtu prinesie tento rok štyri až päť miliárd zlotých, teda zhruba miliardu eur. Banková daň bude v Poľsku vo výške 0,39 percent bankových aktív.

Pre porovnanie, v Maďarsku, ktoré sa neslávne vyznačovalo najbrutálnejším zdanením bankového sektora, bola na začiatku daňová sadzba 0,53 percent. Vlani podľa Financial Times Budapešť a banky uzavreli „mierovú dohodu“ a daň sa pre tento rok zníži na 0,24 percenta.

Smršť, ktorú V. Orbánk zosielal na maďarské banky v ostatných piatich rokoch, sa na tamojšom bankovom sektore kruto podpísala. Banková daň, straty z úverov v zahraničných menách i transakčná daň, ktorá v krajine platí, prispeli k tomu, že sa bankový sektor výrazne scvrkol. Klesla ochota úverovať, mnohé bankové domy v rukách zahraničných akcionárov sú viacmenej v útlme, pretože ich matky ich po pokrytí strát nemajú vôľu v nestabilnom prostredí ďalej expandovať.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy banky, Maďarsko, Poľsko