Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pomohol Matovičovi k výslniu aj k pádu, teraz končí

17.07.2017, 05:05 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Matovičova firma vyraďuje tlačiarenský stroj, pre ktorý ho politici Smeru-SD označovali za daňového podvodníka. Ak raz bude múzeum politiky alebo Igora Matoviča, mal by v ňom stáť aj kúsok z tlačiarenského stroja, ktorý sa stal jednou z relikvií politických prestreliek na Slovensku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tlačiarenský stroj, pre ktorý si Igor Matovič vytrpel urážky v parlamente, daňové kontroly aj policajné vyšetrovanie, končí. Firma regionPRESS, ktorú kontroverzný politik vybudoval v Trnave, totiž investuje do novej tlačiarne. Vyplýva to z dokumentu predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Starý stroj skončí ako nepotrebný.

„Vykazuje známky opotrebovania z dôvodu zastaranosti, poruchovosti, energetickej neefektívnosti a nemožnosti vymeniť tlačiarenskú chémiu za chémiu s nižším podielom VOC látok,“ dôvodí regionPress v dokumente.

Neprehliadnite

„Vytlačil“ sa do parlamentu

Tlačiarenský stroj s názvom Rotoman Man Roland J630 by sa však celkom určite skvele vynímal v múzeu slovenskej politiky. Na tomto stroji totiž vznikali milióny regionálnych inzertných novín, cez ktoré sa názory I. Matoviča v rokoch 2008 a 2009 dostávali do poštových schránok celého Slovenska. Trnavsko, Martinsko či Banskobystricko prinášali každý týždeň stĺpček, v ktorom trnavský podnikateľ zrozumiteľne a vtipne kritizoval prešľapy prvej vlády Roberta Fica.

Rotoman - tlačiarenský stroj firmy Man RolandZdroj: Man Roland

Vďaka popularite, ktorú si tým získal, sa dostal najprv na koniec kandidátky SaS a po júnových voľbách v roku 2010 sa spolu s ďalšími tromi kolegami prekrúžkoval až do Národnej rady SR. Neskôr založil vlastné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré dodnes patrí medzi parlamentné strany. A bol to ten istý tlačiarenský stroj, ktorý I. Matovičovi uberal politické body, keď sa ho oponenti snažili zdiskreditovať v očiach verejnosti.

Rozobratý na súčiastky

Po vstupe do politiky I. Matovič pre zariadenie postupne čelil vyšetrovaniu daňového úradu aj policajných orgánov. Dôvodom bol spôsob, akým ho podnikateľ doviezol z Nemecka – rozobratý, a až následne zložený na Slovensku. Stroj tak podľa jeho politických oponentov mohol účtovať ako náhradné diely a zaplatiť štátu menej, ako keby ho priviezol vcelku. Daňový úrad mal zase výhrady k tomu, že I. Matovič stroj doviezol s účelom ďalšieho predaja, ale stroj najprv dva roky využíval v trnavskom vydavateľstve a potom ho predal sám sebe – ako živnostník eseročke.

Líder OĽaNO to interpretoval ako skúšobnú prevádzku stroja pred jeho predajom firme, ktorej bol po montáži určený, pričom všetko bolo podľa neho v súlade s platnými právnymi predpismi. Upozorňoval tiež na to, že regionPress v nasledujúcich rokoch odviedol na daniach štátu vyše 18 miliónov eur.

Zdroj: SITA/Tibor Zmak

Premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák či ďalší politici Smeru-SD však nenechali na poslancovi nitku suchú a v bývalej firme I. Matoviča aj u neho doma sa na kontrole vystriedali desiatky štátnych úradníkov. Vtedajší poslanec Smeru-SD Richard Raši dokonca I. Matoviča vyzval, aby pre daňový podvod vrátil poslanecký mandát. Líder OĽaNO reagoval hrozbou trestného oznámenia pre krivé obvinenie. „Nakoniec som sa na neho aj na Kaliňáka vykašľal. Podstatné pre mňa je, že Miklošovo aj Počiatkovo ministerstvo financií rozhodlo, že som pri kúpe a predaji stroja zaplatil všetky dane, clá a poplatky,“ hovorí dnes.

Nový je starý

Relikvia politického boja tak končí. Vydavateľstvo sa ju rozhodlo nahradiť dvojpásovým typom Rotoman N od toho istého výrobcu. Podobne ako v prípade pôvodného stroja ide o vyradený kus z nemeckej tlačiarne. „Na nový vydavateľstvo nemá. Má 18 rokov, váži vyše tristo ton a preto ho dovezie 22 kamiónov, opäť rozobratý, pretože inak to nejde. Starý skončil po 37 rokoch života a bude zrejme slúžiť ako záložný,“ hovorí I. Matovič.

Novo zadovážený stroj by mal znížiť náklady investora na tlačiarenské farby či energie, ako aj vyprodukované emisie. A možno tiež zastaví prepad tržieb regionPressu, ktoré po odchode I. Matoviča do NR SR postupne klesli zo 7,9 na 5,3 milióna eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy daňová kontrola, Igor Matovič, OĽaNO, polygrafický priemysel, tlačiareň