Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poplatky u lekára ušetrili Česku miliardy

26.03.2009, 14:21 | SITA

Slovensko regulačné poplatky v boji s krízou nezavedie.

  • Tlačiť
  • 0

Regulačné poplatky v českom zdravotníctve, vďaka ktorým sa za uplynulý rok podarilo ušetriť zhruba 10 miliárd českých korún, sa ukázali ako účinne protikrízové opatrenie. Informovalo o tom české ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke. Slovenský minister zdravotníctva Richard Raši opätovné zavedenie poplatkov u lekára zatiaľ odmieta.

"K poplatkom sme sa už tiež niekoľkokrát vyjadrovali, v žiadnom prípade nebudeme finančnú krízu v rezorte riešiť cez peniaze pacientov, a tým im iba sťažovať ich situáciu," povedala prednedávnom hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Reagovala tak na výzvu zdravotníckeho think-tanku Health Policy Institute, ktorý ministra vyzval na opätovné zavedenie poplatkov. Zaradil ich do skupiny opatrení, ktorými by sa mohli zmierniť dopady súčasnej krízy na zdravotníctvo.

Health Policy Institute zároveň navrhoval zavedenie tzv. ochranného limitu podľa vzoru českého zdravotníctva. Tento limit zabezpečuje, že všetky náklady na zdravotnú starostlivosť nad stanovenú hranicu už neplatí pacient, ale jeho zdravotná poisťovňa. V Čechách je limit na úrovni 5 tisíc českých korún, u nás by podľa inštitútu mohol byť vo výške 240 eur.

České ministerstvo zdravotníctva informovalo, že polovica z ušetrených 10 miliárd korún sa vyzbierala na samotných poplatkoch a polovica predstavuje úsporu vo vnútri systému. Poplatky v Čechách okrem iného spôsobili, že počet návštev na pohotovosti klesol o 36 percent a u ambulantných špecialistov o 15 percent. Počet receptov sa zároveň znížil o 28 percent a výdavky na lieky do 150 českých korún o 19 percent.

"Vďaka regulačným poplatkom sa podarilo výrazne obmedziť plytvanie v zdravotníctve, ušetriť prostriedky za lacné lieky a presunúť ich na starostlivosť o ťažko chorých," konštatovala česká ministerka zdravotníctva Daniela Filipiová.

V Čechách zaviedli poplatky po nástupe vlády Mirka Topolánka. Systém bol niekoľkokrát upravovaný a zaoberal s ním aj český ústavný súd. Ten však poplatky 30 českých korún u lekára, 60 českých korún za lôžkodeň v nemocnici, či 90 českých korún za návštevu pohotovosti podržal.

Na Slovensku sa poplatky zaviedli v období pôsobenia ministra Rudolfa Zajaca. Vláda Roberta Fica krátko po nástupe k moci schválila nariadenie, ktorým sa najviac kritizované 20-korunové poplatky za návštevu u lekára a 50-korunové poplatky za hospitalizáciu zrušili.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)