Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Poplatky za návštevu pohotovosti a urgentu sa majú zvýšiť

11.01.2017, 16:20 | SITA

Projekt Novej pohotovosti by malo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložiť do medzirezortného pripomienkového konania do týždňa a pol. Povedal to po stredajšom rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Rezort navrhuje aj zavedenie vyšších poplatkov na pohotovostiach a urgentoch.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Pripravujeme koncept, ktorý zadefinuje pevnú sieť s možnosťou rozširovania o doplnkové siete. Bude na to veľké obstarávanie. Budú pravidlá o tom, v akom čase sa má pacient dostať z ambulantnej sféry do ústavnej pohotovostnej služby. To znamená, že pacient, ktorý potrebuje pohotovostnú ambulantnú službu, by nemal končiť na urgente v nemocnici," dodal T. Drucker.

Ministerstvo navrhuje pohotovosti, ktoré by mali slúžiť od 16:00 do 7:00 rána v pevnej sieti, počas víkendov 24 hodín nepretržite. „Tá 24-hodinová služba ani v súčasnosti nebola sama daná pohotovosťou. Pretože ambulantný lekár poskytuje zdravotnú starostlivosť v rámci dňa počas ordinačných hodín a potom nastupovala Lekárska služba prvej pomoci," vysvetlil minister.

Neprehliadnite

T. Drucker pripomenul, že niektorí pacienti, ktorí by mali s ochorením skončiť u všeobecného praktického lekára, chodia často na pohotovosť. „Na tento účel pohotovosť slúžiť nemá," dodal šéf rezortu.

Ministerstvo preto plánuje upraviť poplatky za návštevu pohotovosti. V súčasnosti poplatok na urgentoch je 1,99 eura, ministerstvo predpokladá, že by to po novom mohlo byť minimálne päť eur, pri ambulantných pohotovostiach by to malo byť 2 až 3 eurá.

Na druhej strane rozšíriť by sa mohol okruh osôb, ktorým sa poplatok nebude uplatňovať. „To znamená, že ten, kto skutočne potreboval ísť na urgent, tak ten poplatok nebude platiť," uviedol T. Drucker. V súčasnosti od poplatku zákon oslobodzuje pacienta v prípade následnej hospitalizácie.

„My hovoríme, že to môžu byť aj iné dôvody napríklad uloženie na expektačnom lôžku," poznamenal. Rezort chce zákonom zmeniť povinnosť slúžiť do 22:00. „Napriek tomu chceme, aby boli pohotovostné ordinačné hodiny dlhšie ako do 22:00, bude to čisto na báze dobrovoľnosti. Chceme stanoviť minimálnu odmenu pre týchto slúžiacich lekárov," doplnil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Drucker, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)