Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Popularita francúzskeho prezidenta klesla na nové dno

23.09.2018, 20:15 | TASR | TREND.sk

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona opäť klesla, informoval vo svojom najnovšom čísle francúzsky nedeľník Le Journal du Dimanche (JDD), ktorý sa odvolal na výsledky každomesačného prieskumu inštitútu IFOP.

  • Tlačiť
  • 2

Kým v auguste bolo s Macronovým pôsobením vo funkcii spokojných 34 percent opýtaných, v septembri ich bolo o päť percentuálnych bodov menej – iba 29 percent. Nedeľník konštatoval, že ide o najnižšiu mieru popularity odvtedy, ako sa E. Macron ujal prezidentského úradu.

Neprehliadnite

Svoje najlepšie skóre u voličov E. Macron zaznamenal hneď na začiatku svojho funkčného obdobia, v máji a júni roku 2017, keď s ním bolo spokojných 62 a 64 percent respondentov.

V porovnaní so svojimi predchodcami v úrade je na tom E. Macron lepšie ako socialista Francois Hollande, s ktorým bolo v rovnakom čase jeho mandátu spokojných 23 percent opýtaných. Lepší výsledok v porovnateľnom období zaznamenal Nicolas Sarkozy, ktorého výkon vo funkcii kladne hodnotilo 37 percent opýtaných.

Emmanuel Macrona zvíťazil v prezidentských voľbách so sľubom, že zlepší ekonomiku a zníži vysokú nezamestnanosť. Lenže hospodárske reformy, ktoré sa týkajú trhu práce, mu zatiaľ nepomáhajú. Nezamestnanosť zostáva relatívne vysoká a ekonomika rastie pomalšie, než sa čakalo. Sám M. Macron vyzýva Francúzov, aby boli trpezliví a počkali, až jeho reformy začnú mať vplyv.

Naposledy ho oslovil 25-ročný mladík, ktorý sa prezidentovi sťažoval, že nemôže nájsť prácu. Reakcia francúzskeho prezidenta ho prekvapila. „Prejdem ulicu a prácu pre vás určite nájdem,“ odpovedal mu.

„Môžem posielať životopisy a motivačné listy, ako chcem, a nikam to nevedie,“ pokračoval mladík, ktorý sa chce živiť ako záhradník. E. Macron mu poradil, aby zmenil odbor. „Nie je snáď jediné miesto, kam by som šiel, kde by mi povedali, že im nechýbajú ľudia. Hotely, kaviarne, reštaurácie,“ povedal a odporučil mu, aby obišiel podobné zariadenia v parížskej štvrti Montparnasse.

Prezidentovho slová vyvolali prakticky ihneď kritiku od jeho politických odporcov aj na sociálnych sieťach. Podľa nich jeho vyjadrenia ukazuje, že prezident je odtrhnutý od reality a chýba mu sociálne cítenie.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Emmanuel Macron, Francúzsko