Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Porazil Batistu a Slovákom ukazoval kravu rekordérku: Castro by oslávil 93 rokov

13.08.2019, 20:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

13. augusta 1926 sa vo východnej časti Kuby, v malom meste Birán, narodil zrejme najznámejší marxistický revolucionár Fidel Castro. V úrade predsedu vlády alebo prezidenta Kuby bol od roku 1959. Celkovo sa na moci v krajine podieľal 49 rokov, čo z neho robí jedného z najdlhšie pôsobiacich politických lídrov v histórii. V júni 1972 navštívil Československo a zavítal na Agrokomplex v Nitre.

  • Tlačiť
  • 6

S návštevou F. Castra na území Slovenska sa spája vtip. Keď Fidel vystúpil z lietadla, pozdravil 50 miliónový slovenský národ. Jeho asistent ho opravil, že Slovákov je približne len okolo 5 miliónov. Na to comandante namietol: „Hádam viem, koľko rumu sem vyvážame!“

F. Castro sa počas svojho života stretával nielen s najvýznamnejšími politikmi, ale bol obklopený aj filozofmi a intelektuálmi. Niekoľkokrát sa spolu so svojím compañero Ernestom Guevarom stretli s francúzskym filozofom Jeanom-Paulom Sartrom a feministkou Simone de Beauvoirovou. V roku 2004 viedol rozhovor s americkým ľavicovým intelektuálom, predstaviteľom anarchosyndikalizmu, Noamom Chomskym.

Neprehliadnite

Venceremos!

Vencemeros! (zvíťazíme!) bolo heslo, ktoré kubánsky vodca F. Castro používal pri mnohých príležitostiach. Často ho používal aj pri plánovaní revolúcie na Kube, ktorá mala jediný cieľ - zvrhnúť diktátora Fulgencia Batistu a spustiť v krajine marxistické reformy.

Do revolučného boja sa nakoniec pustil spolu s argentínskym lekárom Ernestom Guevarom, ktorého svet pozná pod menom Che Guevara. Spoznal ho v roku 1956 v mexickom exile. V mexickom exile strávil svojho času tri roky aj iný marxistický revolucionár, jeden z hlavných aktérov boľševickej revolúcie, Lev Trockij. Toho v roku 1940 v mexickom vyhnanstve zavraždil agent J. V. Stalina Ramón Mercader.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Castro, Kuba, socializmus