Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Porazil Batistu a Slovákom ukazoval kravu rekordérku: Castro by oslávil 93 rokov

13.08.2019 | Jaroslav Fabok

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

14.08.2019 | BrunoBruno

Asi desať rokov nazad sme mali možnosť precestovať Klubu hore dole. Krásna krajina. Kedysi zjavne bohatá. Príklad ako dokážu komunisti rozvrátiť niečo čomu stačilo malo na pekný a spokojný život.
Mali sme sprievodkyňu, ktorá žila na Kube od konca 60-tych rokov a tá nám povedala:
1. Kuba bola hospodársky celkom previazaná s USA (normy, stroje, priemysel, kultúra).
2. Keď Castro vyhnal Batistu (čo bol obyčajný mafián), delegácia Kuby nešla do ZSSR (ako sa tradovalo v našich končinách) ale šla do USA. Predstaviť sa ako nová vláda, ktorá chce pokračovať vo vzťahoch s USA. Akurát že vtedajší establisment ich neprijal, robil im prieky (vyhodili ich z luxusného hotela a presťahovali do nejakého horšieho). To Castra urazilo a odcestovali.
3. Začali spory, "kto má väčší", USA odmietali Castra ako z ich pohľadu komunistu, tak oni sa ako komunisti začali správať, znárodnili americké aktíva. A opačne šli sankcie a embargo. Keďže priemysel bol komplet americký, embargo bolo zničujúce. Žiadne stroje, súčiastky... ....
4. A tak sa Castro (z núdze?) vybral do ZSSR kde ho prirodzene privítali a ponúkli pomoc, ktorá bola tak potrebná.
5. A tak sa z čistej núdze začala prestavba kubánskeho amerického hospodárstva na kubánske sovietske hospodárstvo. So všetkými možnými problémami aké si bolo možné predstaviť aké aké si kubanci vtedy nevedeli predstaviť. Jednak samotná úplná odlišnosť noriem v ZSSR v porovnaní s USA. Potom nekvalita produktov. Samozrejme sovieti poslalo poradcov, ktorí radili čo ako vylepšiť ale čo zvyčajne na Kube nefungovalo a prinieslo ďalšie problémy.
Príklad: Kuba bola sebestačná vo výrobe hovädzieho mäsa. Ktosi múdri im ale poradil, že existuje druh kravy (nepamätám si názov), ktorá je ešte výnosnejšia. Tak sa doviezla vo veľkom a nahradila pôvodný druh. Lenže sa ukázalo, že novým kravam nerobí dobre to čo žrali staré kravy a čo bežne rástlo na Kube. Tak im museli začať voziť krmivo, čo spôsobilo, že produkcia mäsa sa predražila, poklesla a zrazu ho bolo málo.
6. Celé kubánske sovietske hospodárstvo sa z transformácie spamätávalo až do druhej polovice 80-tych rokov, potom to bolo pár rokov už ako tak dobré, ale prišiel rok 89.
7. Zo dňa na deň odišli z Kuby východné firmy, ZSSR padlo a prestali dodávať bratskú pomoc. Hospodárstvo sa rozvrátilo znovu a tentokrát už nedostali žiadnu pomoc ani z východu ani západu. Na Kube bola podvýživa, fatálny nedostatok všetkého. Krajina kde je možné zbierať niektorú úrodu aj 2x ročne nebolo čo jesť....
8. Opäť z núdze prestavali ich "ROH" hotely a otvorili sa turizmu aby niekde začali (Keď sme cestovali po Kube, prespávali sme v sieti hoteli, ktorá údajne patrila armáde...). A v tomto sa trápia dodnes.

14.08.2019 | beauty

Tiež som tam bol, to bohatstvokedysi patrilo vyvolenej skupinke, zvyšok žil v biede. Sú to srdeční milí ľudia, ktorí si spokojne žijú svojim štýlom, sú šťastní, aj ked nemajú plné výklady ˇobchodov západných reťazcov. Ich nátura je karibská, sú nenáhliví, radi sa zabávajú, v práci sa nepretrhnú. Napr. poupratovať si okolie domu a udržiavať ho ako tak v poriadku je nezávislé od režimu. Najväčší neporiadok bol v Havane, na vidieku to bolo lepšie. Pochybujem, že by im bolo pod neokoloniálnou čižmou ich blízkeho "veľkého brata" lepšie.

14.08.2019 | BrunoBruno

A u nás ako vyzerajú dediny? V porovnaní s Ukrajinou fajn, v porovnaní s Rakúskom spinavé, chaotické, neupravené (česť výnimkám).
Ja si naopak myslím, že nezáujem o spoločné je dôsledok socialistickej premisy, že všetko je všetkých. Aj dnes sa kopec ľudí najmä v panelakoch tvári, že vlastníctvo končí za dverami bytu. Špinavé chodby, neupravené okolie, to je chyba a práca iného. Havana je krásna ale zanedbaná. Také aké bolo aj Česko Slovensko pred 89tym. Šedé, zanedbané.

14.08.2019 | salamoon

cize napr. v susednom kapitalistickom Haiti pod dlhorocnou kuratelou USA je vsetko ciste ?

14.08.2019 | BrunoBruno

To netuším. Nebol som tam. Ale predpokladám, že nikde nie je všetko čisté.

15.08.2019 | Vlasko

Niekto nepozna historiu a klame vsak ?