Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Úrady nie sú pripravené na lustráciu 90-tisíc učiteľov, ich súkromie je ohrozené

23.08.2019, 15:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Učiteľov čakajú v nadchádzajúcom školskom roku veľké lustrácie. Pod hrozbou straty zamestnania musia umožniť úradníkom, aby si overili ich bezúhonnosť. Novú povinnosť zaviedli koaliční poslanci narýchlo a bez prerokovania s dotknutými úradmi. Tie teraz upozorňujú na riziko, že súkromie 90-tisíc ľudí nestihnú preveriť včas a osobné údaje pedagógov budú ohrozené.

  • Tlačiť
  • 6

Krátko pred začiatkom prázdnin schválili koaliční poslanci novú povinnosť pre učiteľov. Aby bolo jasné, či pedagóg v minulosti spáchal, alebo nespáchal sexuálny trestný čin, musí škole preukázať svoju bezúhonnosť odpisom registra trestov. Doposiaľ stačil výpis z registra.

Hromadné lustrovanie učiteľov zaviedli poslanci po tom, ako sa na jednej z bratislavských škôl prevalil škandál s pedagógom, ktorý sexuálne zneužíval dieťa. Škola ho zamestnala napriek tomu, že už bol v minulosti za takýto delikt odsúdený. Prečo? Trest mal po desiatich rokoch zahladený, vo výpise z registra nebol zapísaný, a tak vedenie školy o riziku pre deti nevedelo.

Koaliční poslanci Ľubomír Petrák (Smer-SD), Eva Smolíková (SNS) a Péter Vörös (Most-Híd) preto navrhli doplniť do zákona ustanovenia, ktoré majú podobným situáciám zabrániť. Miesto výpisu z registra trestov budú učitelia preukazovať svoj čistý štít odpisom. Rozdiel je v tom, že v odpise figurujú aj zahladené trestné činy.

Neprehliadnite

Dva problémy

Lenže poslanci pri navrhovaní zákona akoby zabudli na dve podstatné veci. Po prvé, celkový počet pedagogických a odborných zamestnancov na Slovensku je zhruba 90-tisíc. Všetci títo učitelia, školskí psychológovia či špeciálni pedagógovia musia úradom poskytnúť osobné údaje potrebné na odpis registra trestov najneskôr do 31. mája 2020.

Ak to nestihnú, prídu o prácu, pretože 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy GDPR, osobné údaje, školstvo, učitelia, vzdelávanie