Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Poslanci prelomili veto prezidenta na sporné vyvlastňovanie pozemkov pod diaľnicami

19.05.2017, 08:05 | SITA

Národná rada SR krátko po polnoci prelomila veto prezidenta Andreja Kisku na spornú novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Za opätovné schválenie návrhu hlasovalo 81 poslancov a proti bolo 45 zákonodarcov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy

diaľnice

Vyvlastňovaniu pozemkov pre diaľnice má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu. Novela zákona nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Vláda novelou reagovala na situáciu pri príprave výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy, kde pre meškanie s výkupom pozemkov hrozí štátu vysoká pokuta od koncesionára projektu.

Zostáva vykúpiť 0,5 percenta pozemkov, ktoré chce desiatka majiteľov podľa rezortu dopravy predať za neprimeranú cenu, čo by znamenalo pre štát navyše výdavky za niekoľko desiatok miliónov eur. Za výkup pozemkov pod D4 a R7 už štát vyplatil vyše tristo miliónov eur.

Neprehliadnite

Do rozpravy k tomuto bodu programu sa vo štvrtok večer zapojili iba opoziční poslanci, pričom väčšinou zopakovali svoje výhrady z predošlého rokovania. Týkali sa najmä toho, že hlavou štátu vrátená novela podľa nich neoprávnene zasahuje do súkromného vlastníctva, a preto pravdepodobne skončí na Ústavnom súde SR.

Zástupcom opozície sa nepáčil ani rýchly postup pri opätovnom rokovaní o novele, keďže viacerí povedali, že nemali čas oboznámiť sa s rozhodnutím prezidenta. Od vrátenia prezidentom po opätovné prerokovanie totiž uplynulo len niekoľko hodín.

„Je to strašná hanba, čo sa v tomto parlamente deje. Tak ako to začalo pochybne porušovaním pravidiel, tak to aj pokračuje a tak to aj skončí,“ povedal Ondrej Dostál z klubu SaS. Pripomenul, že novela bola schválená bez riadneho pripomienkového konania a Ústavný súd už raz pôvodný zákon vyhlásil za protiústavný. „Poslanci majú o prezidentovom vete rozhodovať bez toho, aby si vôbec prečítali, čo prezident vyčíta tomuto zákonu a čo v ňom považuje za protiústavné,“ uviedol O. Dostál.

Eduard Heger z klubu OĽaNO-NOVA sa posťažoval, že argumenty opozície sa neprijímajú. „Právne a finančné problémy zostávajú. Nejde len o obchvat, ale o postupné deformovanie právneho systému,“ povedal E. Heger.

Ján Marosz z toho istého klubu znovu žiadal vyvodiť politickú zodpovednosť za situáciu s pozemkami pod obchvat. Anna Zemanová z SaS označila problémy s pozemkami za manažérske zlyhanie Národnej diaľničnej spoločnosti a rezortu dopravy.

Prezident Andrej Kiska vrátil novelu vo štvrtok a navrhol, aby ju parlament pri opätovnom prerokovaní neprijal ako celok. Schválená novela zákona podľa hlavy štátu predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok. Argumentáciu rezortu dopravy ako predkladateľa i praktické dôvody na schválenie zákona preto považuje za „nedostatočné a neobhájiteľné“.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy diaľnice

Súvisiace články

Kiska vrátil novelu o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice

Kiska vrátil novelu o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice TREND.24

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Inzeráty s pracovnými ponukami by podľa Miroslava Beblavého mali obsahovať aj najnižší možný plat

Pozrite si, ako Remeta razí tunel Višňové

Španielsky architekt skryl kanceláriu pod diaľničný most

Nemocnica sv. Michala porušila zákon, konštatuje ÚVO

Briti zisťujú, ako zastaviť útoky s požičanými autami