Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Poslanci schválili dokumenty, ktoré pôvodne ignorovali pre futbal

19.10.2016, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Ukrajinský Naftogaz žaluje Rusko o 2,6 miliardy dolárov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Slovenskému parlamentu sa v stredu na druhý pokus podarilo schváliť dokumenty súvisiace s účasťou krajiny v Medzinárodnej investičnej banke (MIB) a Medzinárodnej banke hospodárskej spolupráce (MBHS). Prvý pokus v júni nevyšiel z kuriózneho dôvodu. Minister financií Peter Kažimír vysvetlil, že materiál nezískal pri pôvodnom hlasovaní dostatočný počet hlasov preto, že počas hlasovania hrali slovenskí futbaloví reprezentanti vo Francúzsku dôležitý zápas proti Rusku, čomu zrejme dali prednosť aj niektorí koaliční poslanci. 

Cyklisti budú môcť v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov jazdiť na bicykli s 0,5 promile alkoholu v krvi. Poslanci schválili návrh novely zákona o priestupkoch a o cestnej premávke. Nulová tolerancia alkoholu je príliš prísna, povedal poslanec za Most-Híd Gábor Gál, ktorý návrh predložil.

Zvýšenie paušálnych výdavkov živnostníkov, zníženie korporátnej dane či zavedenie dane z dividend namiesto zdravotných odvodov z nich posunuli poslanci do druhého čítania. V prvom čítaní pritom návrh novely zákona o dani z príjmov podporila vyše stovka poslancov. Podporu našiel okrem vládnych strán aj v poslaneckých kluboch ĽS-Naše Slovensko či Sme rodina.

Verejný dlh na Slovensku v posledných dvoch rokoch klesal predovšetkým vďaka jednorazovým dočasným opatreniam. Samotné saldo bez jednorazových vplyvov však prispievalo k jeho nárastu. Konštatuje to Správa o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti z dielne Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorú v stredu schválil parlament. Ku koncu roku 2015 pritom dlh verejnej správy dosiahol 52,9 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa predraží ešte viac, ako sa očakávalo. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister hospodárstva Peter Žiga. „Tento týždeň sme sa stretli s manažmentom Slovenských elektrární. Poskytli nám základné informácie o tom, akým spôsobom by sa mal predĺžiť termín dostavby, a akým spôsobom by sa mal navýšiť rozpočet. Informácie, ktoré som od nich dostal, nie sú pre mňa dostatočné, pretože to navyšovanie rozpočtu je výrazne vyššie, ako bolo avizované,“ povedal P. Žiga bez uvedení konkrétnejších údajov. Podľa ostatných medializovaných informácií si mala dostavba Mochoviec vyžiadať dodatočných zhruba 500 miliónov eur, čiže dostavba mochoveckých blokov by už vyšla na približne 5,1 miliardy eur. 

Zmeny v poplatkoch pri registrácii vozidiel poslali poslanci do druhého čítania. Po novom by mali menej platiť vlastníci automobilov pri prvej registrácii vozidla, zvýšiť by sa však oproti súčasnosti mali sadzby pri ďalších registráciách. Okrem sadzby za výkon motora má totiž pribudnúť aj koeficient podľa veku zapisovaného vozidla, podľa ktorého sa určí aj konečná výška poplatku pri každom ďalšom zápise vozidla do evidencie. Ten bol doteraz spoplatnený jednotne sumou 33 eur, ktorá zostáva minimálnym poplatkom aj podľa nových pravidiel. 

Zvýšenie osobitného odvodu regulovaných subjektov je bližšie k realite. Poslanci v stredu schválili v prvom čítaní návrh novely zákona o osobitnom odvode regulovaných spoločností, podľa ktorého by sa mala sadzba tohto odvodu zdvojnásobiť a postupne by mala klesať na súčasnú úroveň. Sadzba by sa mala po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň sa navrhuje osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Podľa momentálne platného znenia mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016. 

Poslanci posunuli do druhého čítania aj návrh novely zákona o hazarde, ktorá sprísni podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochranu ľudí. Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane. 

Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zmenia. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady, ktorí v stredu schválili novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Po novom tak ministerstvo financií nebude mať povinnosť zverejňovať návrh rozpočtu do 15. augusta, ale bude stačiť, keď ho predloží na rokovanie vlády tak, aby ho kabinet stihol schváliť a poslať do parlamentu do 15. októbra. Zároveň novela umožní navyšovať príjmy nad úroveň aktuálnych daňových prognóz s tým, že ak tieto nadpríjmy potvrdí niektorá z nasledujúcich prognóz, budú sa môcť využiť. Ak návrh podpíše prezident, návrh rozpočtu už nebude musieť prejsť ani medzirezortným pripomienkovým konaním.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce novelou zákona o nadobúdaní pôdy obmedziť špekulatívne nákupy pôdy a to formou ústavného zakotvenia. Ako informoval agrorezort, novelu zákona v najbližšom čase čaká medzirezortné pripomienkovanie. Novela má tiež pre aktívnych a miestnych poľnohospodárov zlepšiť prostredie pre nadobúdanie ďalšieho vlastníctva pôdy. 

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh na vymenovanie Alexandra Balleka za nového predsedu Štatistického úradu. Podľa zákona ho do tejto funkcie na základe návrhu vlády vymenúva prezident. Alexander Ballek by mal na čele úradu nahradiť doterajšiu predsedníčku Ľudmilu Benkovičovú, ktorá sa funkcie vzdala na vlastnú žiadosť. Ľ. Benkovičová bola za predsedníčku ŠÚ vymenovaná v roku 2007. 

Belgický región Valónsko odmietol požiadavku, aby do piatka poskytol centrálnej vláde súhlas na podpis dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA). Vyhlásil to premiér frankofónneho regiónu Paul Magnette. Podľa predstáv Európskej komisie malo do piatka, kedy končí dvojdňový samit šéfov štátov a vlád EÚ, dohodu odobriť všetkých 28 členských krajín. Valónsky premiér však žiada opätovné otvorenie rokovaní. 

Firmy na Slovensku plánujú v budúcom roku zvyšovať v priemere základné mzdy o 3,2 percenta. Vyplýva to z platovej štúdie PayWell 2016, ktorú zrealizovala spoločnosť PwC. Najviac by pritom mali v budúcom roku rásť mzdy v obchode a distribúcii, v informačných technológiách a v automobilovom priemysle. Najmenší nárast miezd sa plánuje v bankovníctve a v energetike. V tomto roku spoločnosti zvyšovali mzdy o 3,4 percenta. Pôvodne pritom plánovali nárast miezd o 3,7 percenta. Najvyšší nárast miezd bol v tomto roku podľa štúdie v automobilovom priemysle a v informačných technológiách, najmenej sa mzdy zvýšili v logistike a zasielateľstve. 

Medziročný rast čínskej ekonomiky v treťom kvartáli pokračoval stabilným tempom. Hrubý domáci produkt sa za júl až september v medziročnom porovnaní zväčšil o 6,7 percenta, čo bola rovnaká miera medziročného rastu ako v dvoch predchádzajúcich kvartáloch. Čínsky export od začiatku roka oslabuje, tržby maloobchodu však za prvých deväť mesiacov posilnili o 10,4 %. Celkovo bol výkon ekonomiky v treťom kvartáli lepší, než sa čakalo, uviedol vládny kabinet vo vyhlásení. 

Čisté predaje fondov spravovaných členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností v uplynulom týždni dosiahli bezmála 4 milióny eur. Týždeň predtým boli kladné čisté predaje na úrovni 19,4 milióna eur. Celkový objem predaných podielov v uplynulom týždni pritom dosiahol 43,8 milióna eur, kým spätný nákup predstavoval 39,8 milióna eur. 

Príspevok na opatrovanie sa podľa poslankyne Silvie Shahzad (OĽaNO) od začiatku budúceho roka nezvýši o 27,10 eura pre všetkých opatrovateľov osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. „Príspevok sa zvýši tým, ktorým sa teraz kráti,“ povedala počas parlamentnej rozpravy k návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Základná suma príspevku na opatrovanie by mala ísť nahor zo súčasných 220,51 eura na 247,61 eura. Opozičná poslankyňa však upozornila na to, že za minulý rok priemerná výška príspevku na opatrovanie dosiahla 172 eur. Nárast maximálnej sumy príspevku o 27,10 eura preto podľa poslankyne Shahzad nevypovedá o tom, koľko ľudí takýto príspevok naozaj dostane. 

Česká polícia zadržala v utorok v Prahe ruského hackera, ktorý je podozrivý z počítačových útokov na servery v USA. Vzhľadom na spomínané podozrenie sa na operácii zúčastnili aj agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Po hackerovi bolo pred časom vyhlásené medzinárodné pátranie. Zásah polície sa odohral v hoteli, kde bol Rus ubytovaný.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz a jej šesť dcérskych spoločností žalujú Ruskú federáciu na arbitrážnom súde. Od Ruska žiadajú náhradu za aktíva, ktoré Moskva protiprávne zoštátnila na polostrove Krym. V žalobe, ktorú firma podala v pondelok, sa Naftogaz odvoláva na dohodu o vzájomnej ochrane investícií medzi Ruskom a Ukrajinou. Naftogaz podľa tlačovej správy zverejnenej v stredu škody predbežne vyčíslil na 2,6 miliardy USD. 

Stavebná výroba eurozóny podľa sezónne upravených údajov v auguste medzimesačne klesla o 0,9 % a v rámci celej Európskej únie sa znížila o 1,3 %. Medziročne sa stavebná produkcia eurozóny v auguste zvýšila 0,9 % a v celej EÚ v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška klesla o 0,5 %. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. 

V rámci týždeň trvajúcej bezpečnostnej akcie zhabali policajti vo viacerých krajinách Európskej únie takmer 2,4 tony kokaínu, zadržali 314 osôb a oslobodili 529 obetí obchodovania s ľuďmi. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie policajnej agentúry EÚ (Europol). Operácia koordinovaná Europolom s krycím názvom Ciconia Alba (Biely bocian) prebiehala vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, ako aj v ďalších 24 krajinách. 

Za mimoriadnych bezpečnostných opatrení sa otvorili brány 68. medzinárodného knižného veľtrhu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. V prvé tri dni je podujatie určené odbornej verejnosti, posledné dva víkendové potom širokej čitateľskej verejnosti. Na veľtrhu sa uskutoční do nedele asi 4-tisíc podujatí za účasti 600 autorov z Nemecka i zahraničia. 

Velenie irackých vládnych jednotiek vyzvalo miestnych ozbrojencov bojujúcich vnútri irackého mesta Mósul na strane džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), aby zložili zbrane. Pred novinármi o tom dnes informoval generál Tálib Šaghatí, ktorý uviedol, že v Mósule je stále 5 až 6-tisíc bojovníkov IS. Dodal, že nevie, koľkí z nich sú cudzinci. 

Sýrska armáda a jej ruskí spojenci už druhý deň po sebe nepodnikajú nálety na štvrte severosýrskeho mesta Aleppo, ktoré ovládajú protivládni povstalci. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) dnes tiež potvrdilo, že od utorka nedochádza k náletom na opozíciou ovládané časti Aleppa. 

Tuniský prezident Bádží Káid Sibsí predĺžil o ďalšie tri mesiace výnimočný stav, ktorý bol v tejto severoafrickej krajine vyhlásený po vlaňajšom novembrovom samovražednom útoku islamistov na vojenský autobus v metropole Tunis. Počas výnimočného stavu disponujú hlava štátu i armáda väčšími právomocami. Úrady majú napríklad právo obmedzovať prácu médií a zakazovať štrajky a verejné zhromaždenia, ktoré by mohli narušiť poriadok.

Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane odštartovala ruská kozmická loď Sojuz MS-02 s trojčlennou posádkou, ktorá smeruje na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Kozmická loď dopraví na orbitálnu základňu dvoch ruských kozmonautov Sergeja Ryžkova a Andreja Borisenka a ich amerického kolegu Shanea Kimbrougha.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)