Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poslanci Smeru kritizovali Ficovo stíhanie. Výbor parlamentu ho ale odobril

10.12.2019, 12:33 | TASR

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady vyslovili dôveru v postupy Národnej kriminálnej agentúry pri obvinení predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Po zasadnutí výboru to uviedol jeho predseda Anton Hrnko, člen strany SNS. Člen výboru a poslanec Ľubomír Galko hodnotil utorkový výbor negatívne a uviedol, že ak poslanci Smeru chceli prokurátora zastrašovať a na výbore riešili jeho kariéru a štúdium, tak to považuje za neprípustné.

  • Tlačiť
  • 0

„Všetci členovia výboru jednoznačne vyslovili dôveru v postupy, ktoré zvolila NAKA, a aj policajný zbor vo všetkých otázkach, ktoré sa týkajú týchto záležitostí. Keďže vec ešte nie je procesne ukončená, nebudem ďalej hovoriť o týchto záležitostiach,“ priblížil A. Hrnko.

Doplnil, že policajný prezident Milan Lučanský všetky procesné veci týkajúce sa obvinenia vysvetlil. Priblížil, že na výbor bol pozvaný aj generálny prokurátor, ktorý sa však z procesných dôvodov ospravedlnil. Podľa slov A. Hrnka nechcel komentovať živú vec a nepovažuje to za vhodné.

Neprehliadnite

Ministerka vnútra Denisa Saková spolu s policajným prezidentom M. Lučanským zdôraznili, že výbor bol vo vyhradenom režime a nechceli sa preto vyjadrovať. „Pod mojím vedením nedopustím, aby sa konalo nezákonne,“ zdôraznil M. Lučanský, ktorý nechcel komentovať okolnosti a politické vyjadrenia v súvislosti s obvinením R. Fica.

Ľ. Galko podotkol, že poslanci Smeru-SD prišli na výbor bez uznesenia. „Nevedeli, čo chcú. Okrem toho, že chceli zastrašovať vyšetrovateľov a hlavne prokurátora. Pokladám to za absolútne neprípustné, aby predostierali argumenty, že malo sa počkať po voľbách a nie tri mesiace pred voľbami a že toto sa nemôže robiť bývalému trojnásobnému predsedovi vlády,“ tvrdí.

M. Lučanský podľa Ľ. Galka reagoval na argumenty poslancov Smeru-SD správne. „Povedal, že oni si svoju robotu musia robiť, či sú voľby alebo nie sú voľby,“ tvrdí Ľ. Galko. Rovnako považuje za správne, že prokurátor na výbor neprišiel. Nemal by byť podľa neho pod politickým tlakom. Zvolanie výboru iniciovali poslanci Smeru-SD, chceli sa pýtať na okolnosti obvinenia voči R. Ficovi. Samotné obvinenie označili za súčasť sústredeného útoku na stranu, ako aj na osobu jej predsedu.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil expremiéra z troch trestných činov. R. Fico sa mal podľa polície dopustiť hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, a to v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Anton Hrnko, Robert Fico

Diskusia (0 reakcií)