Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Posledný nech zhasne svetlo. Východ Európy je stále viac prázdnejší

02.10.2019, 19:00 | Adrián Berecz | ČTK

Stovky tisíc obyvateľov juhovýchodnej Európy odišli na západ. Zvyčajne sa vracajú iba na najväčšie sviatky, ak vôbec. Okrem snahy nájsť lepší život a vyššiu mzdu utekajú ľudia z bývalého východného bloku pred korupciou a nespravodlivosťou.

  • Tlačiť
  • 52

Tagy

migrácia

Na hromadné vysťahovalectvo z jednej z najchudobnejších krajín EÚ sa sťažuje rumunskú firma Colorful, ktorá sa zaoberá headhuntingom, konkrétne vyhľadávaním pracovníkov na vrcholové pozície.

Výsledkom je, že sa mnohé nadnárodné firmy rozhodli prestať v Rumunsku investovať, pretože jednoducho nie je personál, podotýka spoločnosť. Podobná situácia sa deje aj v susednom Bulharsku, kde kvôli chýbajúcej pracovnej sile investori rušia zmluvy a nové objednávky.

Jednosmerný lístok

Všetkých desať krajín s najrýchlejšie klesajúcou populáciou na svete sa nachádza vo východnej Európe, upozorňuje portál Quartz. Množstvo ľudí z juhovýchodu Európy migruje do krajín ako Nemecko, Taliansko či Španielsko. Mzdy u nich doma síce rastú, ale len o málo a pomaly.

Neprehliadnite

V zahraničí žijú podľa odhadov rumunskej vlády dva až tri milióny obyvateľov krajiny, väčšina práve v Španielsku a Taliansku. Neoficiálne údaje hovoria až o piatich miliónoch. V Rumunsku, kde žije necelých 20 miliónov obyvateľov, zaznamenali najdramatickejší pokles obyvateľov v rámci európskych krajín – za posledné desaťročie sa populácia znížila o takmer desať percent, pripomína portál The Guardian, odvolávajúc sa na rozsiahly európsky prieskum.

Rumunsku chýba najmenej 300-tisíc pracovníkov. Medzi rokmi 2009 až 2015 prišla krajina o polovicu lekárov, ktorí sa rozhodli odísť do cudziny za lepším platom a modernejšími ambulanciami v západných nemocniciach. Tomu zodpovedá aj stav rumunského zdravotníctva a rumunských pacientov.

Oficiálne údaje z Bulharska hovoria o viac než 700-tisíc krajanoch, ktorí si našli nový domov v inej európskej krajine. Zo štvormiliónového Chorvátska od roku 2013 až 2016 odišlo okolo 230-tisíc občanov, čo predstavuje dve percentá obyvateľov ročne. Grécko po vypuknutí od finančnej krízy v roku 2010 opustilo najmenej 400-tisíc ľudí. Od vstupu Lotyšska do EÚ zmizla jedna pätina tamojšej populácie.

Emigračná vlna prišla po globálnej kríze v roku 2008 aj do Maďarska, ktoré sa považuje za jednu z najlepšie rozvinutých krajín regiónu. Len medzi rokmi 2010 až 2017 odtiaľ odišlo viac než 200-tisíc Maďarov vo veku od 20 do 65 rokov.

Mobilita ako nevýhoda

Na každé tri obývané domy pripadá

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 52

Tagy migrácia