Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potrebujeme 2,6 planéty. Slovensko už tento rok žije na ekologický dlh

22.05.2019 | TASR

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

22.05.2019 | Lubovel

Takže stačí znížiť svetovú populáciu 2,6 krát a bilancia bude zase vyrovnaná...

22.05.2019 | Roman Kanala

Nestačí. Stačilo by, ak by všetci spotrebúvali zdroje rovnakým spôsobom. To nie je tak. Američania žerú, plytvajú, znečisťujú, akoby sa nechumelilo. V Afrike a Južnej Amerike stále sú krajiny, ktoré majú ekologickú stopu nižšiu, ako 1 planéta. V Európe to je len Fínsko a z krajín OCDE ešte Kanadsko, Austrálsko a Nové Zélandsko.

https://en.wikipedi...

22.05.2019 | zajo-

3. najväčší znečisťovatelia v celej dimenzii:

Tramptária, Kchyna, Indhija

P. S.: Keby sa celá Indhija odkanalizovala zamorilo by to celosvetovo všetky oceány a mora, vraveli do v telke v jednom dokumente.

22.05.2019 | bozsky

Spotreba v rozvojovych krajinach je nasobne mensia, nez v EU a USA. Keby mali elity naozaj zaujem o znizovanie spotreby, zastavili by akukolvek migraciu do rozvinutych krajin, lebo ta len zvysuje spotrebu.

Ale kedze je to vsetko len biznis, su ochotni klamat a hulakat a tvrdit veci, ktore su v prikrom rozpore v jednej vete a ludia su tak hlupi, ze im to zeru.

22.05.2019 | Roman Kanala

Ďalšia vtákovina od známeho trolla. Spotreba nie je osud. Spotreba je otázka osobnej voľby a stupňa technologického rozvoja v krajine. Aj keby som veľmi chcel, nedokážem ľubovoľne znížiť svoju osobnú ekologickú stopu, lebo musím jesť, chodiť do roboty a produkovať hodnoty. Všetko to nejakým spôsobom zaťažuje prírodu a ja mám len obmedzený počet volieb v rámci daného technologického rámca.

Ale napríklad Švajčiarsko dnes má index energetickej spotreby 5 kW (priemerný príkon na osobu prepočítaný na 24 h), kým v 1960 sa žilo na 2 kW. Hnutie Société 2000 Watts chce vrátiť Švajčiarsko k 2000 Wattom a udržať technologickú úroveň. Technicky sa to dá, ale treba izolovať všetky budovy, obmedziť mäso, spoplatniť benzín a mazut a nasadiť obnoviteľné zdroje všade, kde sa len dá. Fotovoltaiku na každú strechu a každú južnú fasádu.
www.2000watt.ch

22.05.2019 | bozsky

Ahaho fasistu.

Spotreba nie je osud, ale ked zijes v krajine, kde je auto luxusom podobne ako klimatizacia, chladnicka a kurenie netreba, tak je ekologicka stopa takeho cloveka nasobne mensia, nez ekologicka stopa cloveka vlastniaceho vsetky vyssie spomenute vymozenosti.

Ano, coraz viac komunistickych hnuti sa zacina prizivovat na HOAXe o MMCC, lebo to znamena velky biznis. Podobne ako psychopatka AOC, ktora sa verejne hlasi k roznym komunistickym "smakom" a tvrdila, ze pokial nezrusime lietanie lietadlom a neprestavame vsetky budovy v USA do 12 rokov, skonci svet, ani tito ekofasisti nemaju zaujem riesit financne naklady a straty takychto opatreni, ktore okrem ineho znicia konkurencieschopnost EU.

22.05.2019 | bozsky

BTW sranda nastane, ked podobni psychopati ako Kanala zistia, ze ich elektroauto nenabiju, lebo bolo zamracene, nefukal vietor a zo siete im nikto nedoda ani amper EE, lebo vsetka vyrobena ide prioritne na business.

Nehovoriac o tom, ze ceny EE porastu rapidne hore a o ekologii sa pri bateriach a fotovoltickych paneloch neda hovorit ani nahodou.

22.05.2019 | Roman Kanala

Ahaho, experta. Energiou sa zivim 30 rokov. Nedostatok elektriny nehrozi, naopak, na trhu jej je prebytok a je neuveritelne lacna. Hovorim o slobodnom svete. Na Zlodejsku je neuveritelne predrazena.

22.05.2019 | bozsky

Aj ja sa zivim energiou a kazdy sa zivi energiou, napr z potravy :-D :-D :-D

30 rokov "sa zivis energiou" a clovek o tebe mimo tvojich blogov a vylevov tu v diskusiach nepocul. To musi byt depresivne.

Nedostatok elektrickej energie nehrozi :-D :-D :-D :-D Milujem takychto prorokov, ktori si nedovidia na koniec nosa. Ked sa ako sam tvrdis, zivis tak dlho energiou, tak si urcite cital aj toto:
https://www.nordice...

"As Mr. Koch explains “The report shows different scenarios for how things could develop. In the scenario where the Nordics become carbon-neutral by 2050, assumptions on increases in fuel prices, surging CO2 prices, and increased demand for electricity all raise electricity prices across Europe. "

22.05.2019 | Roman Kanala

Bozky/bonzy:

Čítať vie aj opica. Pochopiť písaný text už nie. Ten článok netvrdí, že nárast kapacity prenosovej siete zvýši ceny elektriny v Nórsku. Práve naopak. Že ich nezvýši. Na základe výpočtov polemizuje s tvrdením, že by malo dôjsť k ich zvýšeniu. Ale k tomu treba vedieť aj anglicky a prečítať to do konca:

“It is also interesting to note that while the scenario shows the Nordic/European transmission capacity increasing by ca. 9GW from 2030 to 2050 (or approx. 1/3 of the 2030 capacity), prices in the Nordics remain fairly stable in the same time-period.”

A že o mne chudák nepočul, je to preto, že nechodíme na rovnaké vedecké konferencie. Tam je možné ma počuť. Inak len čítať. Čo je v dobe internetu pomerne jednoduché.

22.05.2019 | johny ER

Je strašné, ako málo robíme pre záchranu planéty a ako sa všetci tvárime že s tým nemôžme nič urobiť... Každý môže, niekde začať treba a možností je dosť. Tu je jeden príklad: http://www.energiar...

22.05.2019 | bozsky

Odkial ty vies, kto co robi? Ja za seba mozem zodpovedne povedat, ze som v hornom 2-3% starostlivosti o planetu.

Uvedom si ale jednu vec. Keby to realne bolo o nejakej zmene, zacal by sa riesit biznis - tovarne, vyrub stromov, preprava tovarov cez polovicu sveta... Zakazali SLAMKY!!! Za komancov si mal az na Santovku vsetky mineralne vody, piva a podobne v sklenenych flasiach. Dnes je to vsetko lacny plast, ktory sa nerecykluje, lebo recyklat je drahsi, nez cista nova drt. Drviva vacsina potravin je v plaste.
Okrem toho, sa dovazaju tovary cez pol zemegule, co je tiez "ekologicke".

Chces bojovat za ekologiu, v prvom rade bojuj za zakaz plastov v potravinarskom priemysle. Po druhe bojuj za zakaz dovozu potravin z inych kontinentov. Ano, zvykol si si na avokado, ale to sa da dopestovat aj na Slovensku. Nepotrebujes cesnak z Ciny, jablka a vino z Australie, alebo Californie, ...

22.05.2019 | shaggy

Planéta potrebuje zachrániť? Som si istý, že planéta nás prežije.

22.05.2019 | LPB

A koľko percent z toho má na SK na svedomí priemysel? A z toho je aký podiel vlastnený zahraničnými korporáciami?

22.05.2019 | shaggy

Nie je jedno, kto ich vlastní?