Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chceli ste dať dieťa na osemročné gymnázium? Budúci rok to bude ťažšie

21.11.2018, 13:00 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

V budúcom školskom roku budú môcť osemročné gymnáziá prijať 2 566 nových žiakov. Vyplýva to z návrhov, ktoré rezortu školstva poslali jednotlivé okresné úrady v sídle kraja. Najviac miest by mali získať školy v Bratislavskom kraji (671), aspoň jednu triedu pre primánov tam otvorí 21 gymnázií.

  • Tlačiť
  • 0

O návrhoch rozhoduje ministerstvo školstva. Výslednú podobu ponuky pre záujemcov o osemročný vzdelávací program zverejní do konca novembra.

Už dnes je však zrejmé, že miesto na osemročnom gymnáziu bude vzácnejšie ako vlani. V minulom roku zapísali osemročné gymnázia spolu 3383 primánov.

Najmä v metropole Slovenska sa tieto školy tešia mimoriadnej obľube. Vlani im poslala prihlášku vyše polovica všetkých piatakov základných škôl v kraji. Gymnáziá v Bratislavskom kraji prijali a zapísali do školského roka 2018/2019 spolu 852 detí. Pre nasledujúci rok im štát navrhol o takmer dvesto miest menej.

Počet prvákov navrhnutých pre osemročné gymnáziá pre budúci školský rok
počet prvákov podiel v %
Bratislavský kraj 671 26,1
Žilinský kraj 335 13,1
Prešovský kraj 319 12,4
Košický kraj 318 12,4
Banskobystrický kraj 239 9,3
Trnavský kraj 238 9,3
Nitriansky kraj 232 9,0
Trenčiansky kraj 214 8,3
SR 2566 100
Prameň: okresné úrady v sídle kraja

Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej (nominantka SNS) tak napĺňa zámer utlmiť tento druh vzdelávania. Dôvodom sú negatíva, ktoré odchod najlepších žiakov na výberové školy prináša.

Historické skúsenosti aj poznatky zo zahraničia hovoria, že v zmiešaných triedach ťahajú lepší žiaci tých horších, posilňuje a rozvíja sa sociálna súdržnosť detí, schopnosť empatie či rešpekt k odlišnostiam. Aj krajiny, ktoré nevyčleňujú nadané deti do elitných škôl, dokážu dosiahnuť excelentné výsledky v medzinárodných testovaniach ako je PISA.

Neprehliadnite

 

„Ak ponúknete ľuďom možnosť odísť skôr na osemročné gymnázium, tak sa to bude každý snažiť využiť. Ak tá možnosť nebude, jednoducho ostanú všetci do deviatky a potom pôjdu na štvorročné gymnáziá len tí, ktorí vedia, že chcú ísť na vysokú školu,“ uviedla ministerka školstva v júnovom rozhovore pre TREND.

Počet prvákov pre osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji (návrh)
(pre školský rok 2019/2020)
Škola Počet miest
Gymnázium Antona Bernoláka, Lichnerova 59, Senec 24

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy gymnáziá, školstvo, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)