Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozor na dlh, aj keď je lacný. Ekonómovia MMF zistili, že najlepšie veští príchod krízy

22.01.2020, 09:30 | Tomáš Zemko | © 2020 News and Media Holding

Mali by sa vlády obávať vysokého verejného dlhu? S rastúcim verejným dlhom na celom svete rastie aj obava, či sú jeho aktuálne úrovne predzvesťou fiškálnych kríz. Aj keď si v súčasnosti viaceré vlády vyspelých štátov vedia veľmi lacno požičať, nemali by ho brať na ľahkú váhu.

  • Tlačiť
  • 35

Tagy

dlh, MMF

Keď pred desiatimi rokmi upozornili dvaja prominentní ekonómovia z Harvadu Kenneth Rogoff a Carmen Reinhartová na to, že výška dlhu nad hranicu 90 percent HDP môže viesť k spomaleniu ekonomického rastu zhruba o polovicu, viacerí kritici ich spochybnili.

Neprehliadnite

Najmä z ľavicových kruhov sa ozývali hlasy, že hranica 90 percent HDP je arbitrárna a že výška dlhu štátov nemusí mať negatívny vplyv na ekonomický rast. Pravičiari brali výsledky dvoch ekonómov z Harvardu ako podporu pre uťahovanie si opaskov a šetrenie v pokrízovom období.

Ako pokračovala akademická debata o vzťahu výšky dlhu a krízy, ukázalo sa, že K. Rogoff a C. Reinhartová urobili školácku chybu pri výpočtoch, čo ešte viac spochybnilo ich výsledky.

Dlh nie je zadarmo

Téma vplyvu dlhu na ekonomický rast či krízu zamestnáva ekonómov stále. Najmä v súčasnosti, keď globálny rast spomaľuje, monetárna politika si vystrieľala všetky náboje a volá sa po väčších investíciách štátov aj za cenu väčšieho zadlženia.

Najnovšie sa na vzťah medzi výškou verejného dlhu vlád a krízou pozreli štyria výskumníci z Medzinárodného menového fondu (MMF). Publikovali štúdiu s názvom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 35

Tagy dlh, MMF