Na aktuálne vlny horúčav reagovala nemecká strana Zelených. Žiada, aby mali zamestnanci pracujúci v kanceláriách počas takýchto extrémne teplých dní možnosť pracovať z domu. Tí, čo pracujú vo vonkajšom prostredí, napríklad v rámci poľnohospodárstva či na staveniskách, by mali mať právo vziať si voľno, ak by hrozilo zdravotné riziko v dôsledku veľkého tepla.
Horúci akčný plán
Strana pritom používa nemecký termín „Hitzefrei“ (kombinácia nemeckých slov teplo a voľno). Zelení chcú podľa spravodajského portálu Spiegel na riešenie situácie okolo horúčav vypracovať akčný plán.
„Súrne potrebujeme koordinovaný akčný plán, aby sme našu spoločnosť pripravili na extrémne horúčavy a chránili si naše zdravie,“ vyhlásil šéf frakcie Zelených Anton Hofreiter s tým, že podľa odborníkov budú vysoké teploty čoraz pravidelnejšie a Nemecko aj celá Európa sa musí pripraviť na pravidelné nárazové vlny horúčav, ktorých intenzita sa môže zvyšovať.
Šéf frakcie vypracoval plán spolu s environmentálnou expertkou strany Bettinou Hoffmanovou, dodáva portál The Local. Nemeckí Zelení požadujú napríklad monitorovanie počtu úmrtí v dôsledku horúčav, ktoré by slúžilo ako kontrola účinnosti opatrení proti horúčavám. V minuloročnom lete zomrelo na dôsledky vysokých teplôt v spolkových krajinách Berlín a Hesensko viac ako tisíc ľudí.
Neprehliadnite
-
Horúca Európa vo veľkom kupuje klímy. Čo zlé sa stane, keď ju budú mať všetci
Európania radi kritizujú USA za nadmerné chladenie. Ich pohľad na vec sa v...
Ďalej žiadajú, aby boli v mestách rozmiestnené bezplatné zdroje pitnej vody či rozšírenie zelených plôch, hlavne stromov a parkov, ktoré podľa nich fungujú ako veľké chladiace klimatizačné systémy.
Nereálna vízia
Ako vysvetľujú nemecké ministerstvá, dovolenky z dôvodu vysokých horúčav nie sú zo zákona povinné, no zamestnávatelia musia dbať na zdravie svojich pracovníkov. Dodávajú, že teploty v kancelárii nad 35 stupňov už nie sú v poriadku. Niektoré štúdie ukazujú, že už práca nad 33 stupňov Celzia je nebezpečná pre zdravie, ak sa neprijmú žiadne opatrenia.
V nepríjemnom počasí napríklad odporúčajú úpravu pracovného času, či už ho posunúť mimo kritických obedných hodín, alebo celkové skrátenie pracovného času, napríklad o hodinu, a dohodnúť si so zamestnancami prípadnú kompenzáciu za tento uvoľnený čas.
Zamestnávateľské skupiny v súvislosti s touto myšlienkou tvrdia, že je nereálna, pričom dodávajú, že z toho vyplývajú nevýhody aj pre samotných zamestnancov. Argumentujú tým, že ak by mali napríklad nejakú zákazku dokončiť do určitého termínu a
Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU
už od 94 centov / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
- Obmedzenie reklamy na TREND.sk
Prihláste sa.
Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €
Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.