Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hitzefrei: V horúčavách chcú presadiť nereálny pracovný koncept

09.08.2019, 09:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

V nemeckom meste Geilenkirchen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zaznamenali 25. júla nový teplotný rekord – 40,5 stupňa Celzia. Nemeckí zamestnanci (a ani väčšina európskych) nie sú zvyknutí pracovať v takýchto podmienkach. Tamojší politici tak prišli s plánom, ako sa prispôsobiť novému počasiu.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Európa, práca

Na aktuálne vlny horúčav reagovala nemecká strana Zelených. Žiada, aby mali zamestnanci pracujúci v kanceláriách počas takýchto extrémne teplých dní možnosť pracovať z domu. Tí, čo pracujú vo vonkajšom prostredí, napríklad v rámci poľnohospodárstva či na staveniskách, by mali mať právo vziať si voľno, ak by hrozilo zdravotné riziko v dôsledku veľkého tepla.

Horúci akčný plán

Strana pritom používa nemecký termín „Hitzefrei“ (kombinácia nemeckých slov teplo a voľno). Zelení chcú podľa spravodajského portálu Spiegel na riešenie situácie okolo horúčav vypracovať akčný plán.

„Súrne potrebujeme koordinovaný akčný plán, aby sme našu spoločnosť pripravili na extrémne horúčavy a chránili si naše zdravie,“ vyhlásil šéf frakcie Zelených Anton Hofreiter s tým, že podľa odborníkov budú vysoké teploty čoraz pravidelnejšie a Nemecko aj celá Európa sa musí pripraviť na pravidelné nárazové vlny horúčav, ktorých intenzita sa môže zvyšovať.

Šéf frakcie vypracoval plán spolu s environmentálnou expertkou strany Bettinou Hoffmanovou, dodáva portál The Local. Nemeckí Zelení požadujú napríklad monitorovanie počtu úmrtí v dôsledku horúčav, ktoré by slúžilo ako kontrola účinnosti opatrení proti horúčavám. V minuloročnom lete zomrelo na dôsledky vysokých teplôt v spolkových krajinách Berlín a Hesensko viac ako tisíc ľudí.

Neprehliadnite

Ďalej žiadajú, aby boli v mestách rozmiestnené bezplatné zdroje pitnej vody či rozšírenie zelených plôch, hlavne stromov a parkov, ktoré podľa nich fungujú ako veľké chladiace klimatizačné systémy.

Nereálna vízia

Ako vysvetľujú nemecké ministerstvá, dovolenky z dôvodu vysokých horúčav nie sú zo zákona povinné, no zamestnávatelia musia dbať na zdravie svojich pracovníkov. Dodávajú, že teploty v kancelárii nad 35 stupňov už nie sú v poriadku. Niektoré štúdie ukazujú, že už práca nad 33 stupňov Celzia je nebezpečná pre zdravie, ak sa neprijmú žiadne opatrenia.

V nepríjemnom počasí napríklad odporúčajú úpravu pracovného času, či už ho posunúť mimo kritických obedných hodín, alebo celkové skrátenie pracovného času, napríklad o hodinu, a dohodnúť si so zamestnancami prípadnú kompenzáciu za tento uvoľnený čas.

Zamestnávateľské skupiny v súvislosti s touto myšlienkou tvrdia, že je nereálna, pričom dodávajú, že z toho vyplývajú nevýhody aj pre samotných zamestnancov. Argumentujú tým, že ak by mali napríklad nejakú zákazku dokončiť do určitého termínu a

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Európa, práca