Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Práca v Česku láka menej, zaujímavejšie je Rakúsko

17.02.2020, 15:36 | TASR

Práca v Česku bola vždy pomerne atraktívna. Slováci tam mohli pracovať bez jazykovej bariéry, pričom ich často lákala vidina vyšších platov. České ministerstvo práce minulý týždeň informovalo, že počet pracujúcich Slovákov tam prvýkrát prekonal hranicu 200-tisíc. Tomuto trendu môže byť však čoskoro koniec. Analýza portálu Profesia.sk dokazuje, že záujem Slovákov o prácu v ČR výrazne opadáva. Jedna pracovná ponuka v Česku zaujala minulý rok necelých osem uchádzačov.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

práca

Analýza portálu ukazuje, že záujem Slovákov o ponuky za českými hranicami výrazne klesol. Priemerný počet reakcií sa medziročne znížil takmer o desať uchádzačov na ponuku. Ešte v roku 2018 zareagovalo na jeden inzerát v Česku takmer 18 ľudí.

„Kým priemerný počet reakcií na ponuky u našich západných susedov klesol, reakcie na Slovensku, naopak, rástli. V roku 2018 zareagovalo na inzerát necelých 15 uchádzačov, vlani išlo o viac ako 17 ľudí,“ upresňuje Nikola Richterová z Profesie.

„Tento impulz je pozitívny najmä pre zamestnávateľov, ktorí počas posledných rokov bojovali s nízkymi odozvami na pracovné inzeráty,“ uviedla ďalej.

V roku 2019 hľadali firmy prostredníctvom portálu nových zamestnancov do Českej republiky vo viac ako 10-tisíc inzerátoch. V roku 2018 bolo ponúk zhruba o 3 500 viac. Nižší záujem možno sledovať aj pri pracovných inzerátoch v Prahe. V roku 2019 platilo, že na jednu ponuku v českej metropole zareagovalo takmer osem uchádzačov.

Neprehliadnite

Analýza mapuje tiež reakcie uchádzačov pri ponukách v ďalších susedských krajinách. Čísla ukazujú, že kým záujem Slovákov o Česko klesá, pri Maďarsku a Rakúsku sa reakcie vyvíjajú presne opačne.

Na ponuku práce v Rakúsku zareagovalo vlani v priemere 17 uchádzačov. Inzerát práce v Maďarsku prilákal viac ako 18 reakcií. V oboch prípadoch je však potrebné zdôrazniť, že počet ponúk v týchto krajinách je na Profesia.sk výrazne nižší ako počet ponúk v Českej republike.

Uchádzači, ktorí sa v roku 2019 zaujímali o prácu v Českej republike alebo Maďarsku, reagovali najčastejšie na pozície v obchode. Popri obchodných manažéroch a zástupcoch išlo ešte o pozície vodičov a baličov.

„Keď sa pozrieme na najobľúbenejšie ponuky práce v Rakúsku, môžeme vidieť, že ide skôr o pozície s nižšou kvalifikáciou. Slováci tu reagovali najviac na inzeráty, ktoré ponúkali miesta vodičov, robotníkov či pomocných pracovníkov,“ uviedla N. Richterová. Zamestnávatelia hľadajú na Slovensku najčastejšie pracovníkov do výroby, dopravy a logistiky, ale aj informačných technológií a obchodu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy práca