Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pracovné miesta sú na západe, nezamestnanosť na východe

21.09.2018, 14:35 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Počet voľných pracovných miest v slovenskej ekonomike je rekordne vysoký. Úrady práce evidujú viac ako 15-tisíc pracovných inzerátov na vyše 75-tisíc pracovných miest. A je pravdepodobné, že skutočný počet miest je ešte vyšší. Mnohé firmy, napríklad z IT sféry, nepovažujú za pravdepodobné, že im úrady práce nájdu chýbajúcich pracovníkov, a tak voľné miesta ani nehlásia.

  • Tlačiť
  • 8

V rovnakom čase Slovensko zažíva rekordne nízku nezamestnanosť. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny vo štvrtok vyhlásilo, že evidovaná miera nezamestnanosti (opäť) klesla na najnižšiu úroveň v histórii Slovenska, na 5,42 percenta.

Z 2,7 milióna ekonomicky aktívnych obyvateľov Slovenska je oficiálne bez práce 179-tisíc ľudí. Z toho tridsaťtisíc vedú úrady práce ako nedisponibilných, teda aktuálne neschopných nastúpiť do pracovného procesu. Ide najmä o ľudí, ktorí úradom nahlásili práceneschopnosť, ďalej ľudia na rekvalifikačných kurzoch či vykonávajúci menšie obecné práce.

Ak by, teoreticky, nezamestnaní obsadili všetky voľné pracovné miesta, miera nezamestnanosti by klesla pod štyri percentá. Prax je však oveľa komplikovanejšia. Zamestnávatelia tvrdia, že desaťtisíce uchádzačov o prácu nemajú schopnosti a zručnosti, ktoré si vyžaduje profil pracovných miest a požiadavky firiem.

Neprehliadnite

„Dlhodobo upozorňujeme, že vzdelávací systém produkuje uchádzačov, ktorí nezodpovedajú potrebám ekonomiky a trhu práce,“ hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták podobne ako zástupcovia ďalších zamestnávateľských združení. Bližší pohľad na štatistiky však hovorí, že problém je inde.

Voľné pracovné miesta sú najmä v regiónoch s vysokou zamestnanosťou
Bratislavský kraj 18 308 24 %
Trnavský kraj 16 586 22 %
Trenčiansky kraj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy nezamestnanosť, trh práce