Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Právna istota po slovensky: jeden súd zakáže eseťákom konať, druhý to pripustí

22.11.2017, 05:09 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Spor eseťákov s bývalým spoločníkom o hotel Carlton ilustruje, v akom stave je slovenské súdnictvo. Kým jeden súd vydal neodkladné opatrenia v prospech dvoch partnerov Esetu – Rudolfa Hrubého a Maroša Grunda, ďalší má názor presne opačný.

  • Tlačiť
  • 11

Už tretí raz rozhodla petržalská sudkyňa v prospech ich spoločníka Erika Mikurčíka, s ktorým sa sporia o vlastníctvo hotela. Výsledkom je, že nie je jasné, kto a v akom rozsahu môže za Carlton konať. Jedno je však isté, že všetky rozhodnutia pre svoju rozpornosť neobstoja a jeden zo súdov nekoná správne.

Historický hotel Carlton v centre Bratislavy ovládli eseťáci vlani cez spoločnosť ADS Property, ktorá pôvodne patrila E. Mikurčíkovi. M. Grund a R. Hrubý investovali do tejto spoločnosti spolu 27 miliónov eur, E. Mikurčík, obchodník s realitami, mal projekt manažovať. Spoločnosť ADS Property kúpila za prostriedky M. Grunda a R. Hrubého a aj s použitím úveru z VÚB spoločnosť Carlton Property vlastniacu hotel Carlton. Ten si všetci traja spoločníci pôvodne rozdelili na tretiny.

O čo sa sporia

Po niekoľkých mesiacoch sa však spoločníci rozhádali. Potom, čo vzájomné spory eskalovali, E. Mikurčík navýšil základné imanie v Carlton Property, kde sa stal väčšinovým vlastníkom. Eseťáci zase urobili ďalšie kroky, aby blokovali E. Mikurčíka.

Dôsledkom viacerých transakcií je kuriózna situácia. V obchodnom registri je zapísaná spoločnosť Carlton Property nasledovne: väčšinu akcií – 92 percent vlastní E. Mikurčík, konateľmi sú však M. Grund a R. Hrubý. Tí súdnou cestou spochybňujú, že by E. Mikurčík v spoločnosti Carlton Property platne nadobudol akýkoľvek obchodný podiel. Rovnako E. Mikurčík napáda, že sú eseťáci konateľmi.

Neprehliadnite

Na katastri sú zároveň blokované návrhy na vklad, ktoré by hotel posunuli jednej alebo druhej strane a na súde viaceré podania a žaloba o to, komu hotel patrí a kto môže rozhodovať. Obe strany tiež napadli niektoré zápisy v obchodnom registri, o čom by mala sudkyňa rozhodnúť budúci týždeň.

Petržalka v neprospech eseťákov

Kým súdy rozhodnú o podstate, boli vydané neodkladné opatrenia, aby bolo jasné, kto môže v mene hotela Carlton konať. Lenže, namiesto právnej istoty priniesli právny chaos.

Kým sudkyňa na petržalskom Okresnom súde Bratislava V opakovane zakázala konať eseťákom, sudkyňa na Okresnom súde Bratislava I zase Mikurčíkovi a Zuzane Kalmanovej, ktorá bola tiež v orgánoch spoločnosti. TREND zhromaždil všetky rozhodnutia, ktoré v tomto prípade súdy vydali a zistil, že si zásadne odporujú.

Naposledy vydala rozhodnutie koncom októbra sudkyňa petržalského súdu Ivica Blecharžová. Podľa nej sa musia Hrubý a Grund zdržať viacerých úkonov v oboch spoločnostiach – ADS Property a Carlton Property, ktoré majú vzťah k hotelu. A to najmä prevodu či zaťaženiu majetku a nehnuteľností. Znamená to, že eseťáci by nemali nijako nakladať napríklad s budovou hotela.

August 2016: zľava Maroš Grund, Erik Mikurčík, Erik Assimakopoulos a Rudolf HrubýZdroj: Carlton

Táto istá sudkyňa vydala už predtým 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Carlton, Eset, spor, súdy