Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Právnická slučka pri amnestiách môže skončiť na krku vládnej trojky

17.03.2017, 18:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Návrh na rušenie amnestií – historický kompromis alebo Ficov podraz? Vládna trojka s nami rozohrala nepeknú politickú hru. Hrá sa o zrušenie alebo zakopanie Mečiarových amnestií, ktoré vyše 20 rokov traumatizujú Slovensko.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár opäť skúšajú voličov. Malo by im však dôjsť, že si pri vymýšľaní riešenia sami pre seba pripravili právnickú slučku. Zatiahnuť im ju okolo krkov môže ústavný súd.

Keď si človek pozerá staré fotografie politikov, ktorí v parlamente protestovali proti vtedajšiemu šéfovi Ivanovi Lexovi, nechce sa ani veriť, kam sa niektorí politici dostali za ten čas.

Neprehliadnite

Béla, prečo?

Medzi bojovníkmi za morálku stál v parlamente pred obtlstlou tvárou šéfa tajných s transparentom Kriminál za zločiny aj súčasný predseda Mosta-Hídu B. Bugár. Mladý, sympatický. Za roky v politike zošedivel. Osemkrát v parlamente hlasoval za zrušenie amnestií. A stále, až do chvíle, kedy uzavrel dohodu o vláde s R. Ficom, bol sympaťákom.

A dnes dobrovoľne navliekol hlavu do slučky, ktorú pripravil R. Fico, a pretláča návrh, ktorý ho môže aj s jeho stranou poslať do minulosti možno už o dva mesiace od schválenia vládnych návrhov ústavných zákonov. Nepochopiteľné. Kde je prezieravosť starého lišiaka, ktorý dokázal so šarmom zvládať politické tlaky? Možno sa nájde v parlamente 90 hlasov za schválenie dvoch noviel. Avšak čo bude nasledovať potom, čo sa novely dostanú na ústavný súd, to dnes nemôže vedieť nik. A nevie to ani šéf Mostu-Híd. Na ústavnom súde tiká časovaná bomba. Keď buchne, B. Bugár s jeho stranou prestanú existovať.

Riešenie á la Fico

Stranícke hry rozohral R. Fico. Je to nabetón. Ešte v nedeľu sa strápňoval v televíziách vyslanec Smeru Miroslav Číž tvrdením, že amnestie zrušiť nemožno. Poslanec za Smer tiež povedal, že tému zrušenia amnestií považuje za snahu, ako zdiskreditovať Smer. Ten si však sám, aj takýmito návrhmi, dláždi cestu do zabudnutia.

V utorok bolo všetko inak ako v nedeľu. A hlásna smerácka trúba stíchla. R. Fico sa rozhodol, že už sa nedá odolávať tlaku verejnej mienky a donekonečna verklíkovať, že amnestie sú nemorálne, ale zrušiť sa v parlamente nedajú. Chopil sa iniciatívy a oboch koaličných partnerov dotlačil do toho, aby mu odkývali to jeho riešenie.

Spoločne ho táto koaličná trojka označila za historický kompromis. Vraj to, čo dokázali za posledné tri dni, je dôkazom toho, že táto vládna koalícia je akcieschopná.

Čo to vlastne bolo, či nešlo len o obchod, alebo hru s voličmi, sa ukáže už čoskoro.

Amnestie sa v parlamente už zrušiť dajú, ale musí to odobriť ústavný súd. Maličkosť, malá komplikácia, nepodstatný detail? Kdeže, je to presne tak, ako to povedal Ján Budaj, ktorý predložil do parlamentu vlastný návrh na zrušenie amnestií. Diabol sa skrýva práve v detailoch. Presnejšie, v ústavnom súde.

Koalícia navrhuje v rámci procesu zrušenia amnestií novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie. Návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie. 

Pozri si, milý volič, komu odovzdáva vládna trojka právo rozhodnúť o amnestiách. Menoslov ústavných sudcov aj s krátkym životopisom nájdeš na webe ústavného súdu. Dnes je tam desať sudcov, z toho je šesť jasne HZDS pozitívnych. Pritom stačí sedem hlasov a amnestie sú zablokované najmenej do chvíle, kedy bude minulosťou aj vláda Fico III. Tí, ktorým záleží na tom, aby sa amnestie neotvárali, majú dosť peňazí, aby si kúpili hlas jedného sudcu.

Ústavný súd SR môže rozhodnúť akokoľvek. Kto ale verí, že určite bude rozhodovať v súlade s ústavou a princípmi právneho štátu? Fico vie, aké prekážky sa nachádzajú na ceste k zrušeniu amnestií. Tak prečo a napriek tomu ide do takéhoto rizika?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Jednou ranou, Názory