Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pre drahú stravu padli riaditelia nemocníc, no zmluvy sa rušiť nebudú

03.02.2015, 17:23 | SITA

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) neplánuje nateraz apelovať na štyri fakultné nemocnice, aby zrušili desaťročné koncesné zmluvy na zabezpečenie stravovania, pre ktoré boli odvolaní ich riaditelia.

  • Tlačiť
  • 1

Uviedol to minister Viliam Čislák (nominant Smer-SD) po rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru. Konštatoval, že zmluvy platia. Pripustil, že existuje niekoľko možností, ako môžu skončiť, ale zároveň podotkol, že ich predčasné ukončenie by malo svoje následky.

Pripomenul, že riaditelia boli odvolaní preto, že zmluvy nedali na odsúhlasenie vláde. Tvrdí, že na základe analýzy, ktorú na výbore predkladal, nemožno konštatovať, že by zabezpečenie stravovania koncesnou zmluvou bolo predražené. "Z toho, čo sme dnes videli, nemožno povedať, že by to bolo predražené," uviedol minister. Vo všeobecnosti si myslí, že forma koncesie nielen na stravovanie, ale aj na parkovanie, či energetiku je pre nemocnice celkom vhodná.

Podľa nezaradeného poslanca Viliama Novotného však správa MZ nedáva odpoveď na to, či koncesné zmluvy sú alebo nie sú výhodné pre nemocnice. Ako tvrdí, pri porovnaniach to vychádza tak, že ak by si štyri nemocnice varili desať rokov samy, tak by zaplatili o dva milióny eur menej, ako keď pre ne varí externá firma. Podľa Novotného, ak by si nemocnice zabezpečovali stravovanie vo vlastnej réžii, jedna stravná jednotka pre pacienta by bola nižšia približne o 30 až 40 %, ako keď to riešia prostredníctvom koncesionára.

Ako pokračoval, argumentom malo byť to, že dodávateľ bude investovať aj do modernizácie kuchyne, ako však konštatoval, nie je jasné, či je to pre nemocnicu výhodné. Dodal, že od správy očakával viac jasnejších údajov, podotkol, že informácie sa dožadovali, aby vedeli porovnať porovnateľné čísla.

"Stále nie je jasné, v čom je výhodnejšie zabezpečovať stravovanie v štyroch nemocniciach cez koncesionára, keď v priebehu desiatich rokov zainvestuje len dva milióny eur do modernizácie stravnej jednotky, ale strava dodávaná pacientom je o 30 až 40 % drahšia, ako keby si to nemocnica varila sama,“ uviedol Novotný.

Denník SME v decembri minulého roka informoval, že štyri veľké štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní desiatky miliónov eur. Išlo o nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade. Sumár zmlúv, ktoré preverilo SME a Transparency International, sa blíži k 81 miliónom eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za desať rokov. Čislák následne rozhodol, že riaditelia nemocníc v Banskej Bystrici, Poprade a Trnave končia vo svojich funkciách. Šéf trenčianskej nemocnice odstúpil ešte v júli 2014.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy zdravotníctvo