Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pre Islamský štát sa vojna ešte neskončila. Stovky radikálov sa vracajú do Iraku

22.07.2019, 18:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Členovia militantného hnutia Islamský štát (IS), ktoré od roku 2014 ovláda časti územia Sýrie a Iraku, boli začiatkom tohto roka nútení priznať si, že ich pokus o obnovu kalifátu stroskotal. IS sa ocitlo pod tvrdou ofenzívou Spojených štátov, Veľkej Británie, Kurdských síl, ale aj Ruska, Turecka či Sýrskej vlády. Napriek porážke samozvaného kalifátu, ktorý sa geograficky rozprestieral prevažne na sýrskom území, sú neoblomné zvyšky vojska bojujúceho „pod vlajkou IS“ odhodlané svoj boj nevzdať.

  • Tlačiť
  • 0

Kalifát skončil, idea nie

Po tom, ako Sýrske demokratické sily (SDF) dobyli v marci tohto roka poslednú baštu IS, nachádzajúcu sa v dedine Bághúz vo východnej časti Sýrie, vyhlásil americký prezident Donald Trump oficiálny koniec kalifátu. „Mám to potešenie oznámiť, že Spojené štáty spoločne so svojimi partnermi... oslobodili všetky územia v Sýrii a Iraku, ktoré kontroloval IS, teda sto percent územia kalifátu,“ povedal vtedy D. Trump.

Porážka kalifátu však neznamenala aj porážku myšlienky, ktorá stála v pozadí jeho vzniku. V regióne sú naďalej prítomné tisícky bojovníkov, ktorí sú odhodlaní aj napriek nepriaznivému vývoju situácie svoj boj nevzdať. Nahráva im najmä pretrvávajúca regionálna mocenská, ekonomická a spoločenská nestabilita.

Súčasný stav vykresľujú napríklad podmienky v meste Rakka, ktoré sa nachádza v strednej časti severnej Sýrie. Rakka bola jednou z kľúčových pozícií hnutia IS od roku 2013 do októbra 2017. Po tom, ako mesto dobyli Kurdské jednotky s podporou koalície pod vedením Spojených štátov, sa militantní bojovníci IS vydali na ústup.

Pôsobenie IS, ale aj bombardovanie spojencov za sebou na meste zanechalo výrazné stopy. Zničená infraštruktúra, chudoba či nemožnosť nájsť si prácu tvoria podhubie potenciálnej podpory militantného hnutia zo strany obyvateľov niektorých územných častí Sýrie.

Neprehliadnite

Zo Sýrie do Iraku

Po porážke v Sýrii sa zvyšky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Irak, Islamský štát, propaganda

Diskusia (0 reakcií)