Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prebiehajúci konflikt v Afganistane vyhnal od začiatku roka z domovov státisíce ľudí

15.08.2019, 21:30 | TASR

Konflikt v Afganistane donútil od začiatku roka 2019 opustiť svoje domovy už státisíce ľudí, a to najmä detí, čo v tejto vojnou zničenej krajine vyvolalo naliehavú potrebu humanitárnej pomoci. Informoval o tom vo štvrtok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

  • Tlačiť
  • 0

Za prvých sedem mesiacov tohto roka utieklo zo svojich domovov vyše 217-tisíc ľudí, pričom 58 percent z nich tvoria deti vo veku menej ako 18 rokov, cituje zo správy agentúra AFP.

Neprehliadnite

Problém vnútorného vysídľovania zhoršujú prírodné katastrofy vrátane extrémneho sucha, ktoré vlani prinútilo z krajiny odísť okolo 245-tisíc ľudí, a približne 100-tisíc z nich sa doteraz nevrátilo.

OCHA „odhaduje, že do konca roka bude humanitárnu pomoc v krajine potrebovať takmer milión vysídlených ľudí“. Vojny, ktoré Afganistan zažil za štyri desaťročia, vyhnali z krajiny milióny ľudí.

Podľa údajov OCHA od januára do júla sa z Iránu vrátilo 270-tisíc afganských utečencov a ďalších 16 700 z Pakistanu. Očakáva sa, že výsledkom prebiehajúcich rokovaní medzi USA a radikálnym hnutím Taliban bude dohoda o ukončení 18 rokov trvajúcej vojny, ktorá by mala zaistiť stiahnutie medzinárodných síl z Afganistanu, čo by podľa AFP mohlo viesť k zhoršeniu konfliktu a väčšiemu vysídleniu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Afganistan, vojna

Diskusia (0 reakcií)